Przejdź do treści

Najpierw Był Kosmos… Potem Nadszedł Baseball!

Pod koniec tego tygodnia Mennica Stanów Zjednoczonych wyda monetę, która dzięki wypukłemu projektowi przypomina piłkę baseballową. Emisja ma uczcić 75. rocznicę National Baseball Hall of Fame. Zarówno piłka, jak i umieszczona po wklęsłej stronie rękawica, są trójwymiarowe. Nigdy dotąd nie udało się osiągnąć takiego efektu.

– To było dla nas jak program kosmiczny. Przekroczyliśmy granice wszystkiego, co dotąd wiedzieliśmy o projektowaniu monet – mówi o projekcie Stephen C. Antonucci, manager rozwoju cyfrowego US Mint.

Okazuje się jednak, że sam pomysł nie był nowatorski. Amerykański projekt, dzięki któremu wprowadzono monetę do produkcji, odwoływał się do francuskiej monety wydanej w 2009 roku przez Mennicę Paryską dla upamiętnienia międzynarodowego roku astronomii.

Amerykanie sprowadzili francuski numizmat, a laserowy skaner wykonał jej trójwymiarowy model. Dzięki temu mincerze z US Mint mieli już punkt wyjścia. Antonucci podkreśla jednak, że francuski oryginał jest bardziej dwuwymiarowy, bo na powierzchni odwzorowano mniej detali. Amerykańska moneta miała być znacznie lepsza, ale – jak to bywa przy pionierskich projektach – nigdy nie wiadomo, czy wszystko pójdzie zgodnie z planem. Zwłaszcza, że autorzy nie mieli pojęcia, czy zakrzywiony stempel poradzi sobie z siłą nacisku maszyny. Nie wiedzieli także, czy od razu uda się osiągnąć zamierzony efekt, czy może wzory będą naniesione dopiero na wygięty medal.

projektowanie

Ale to nie wszystkie wątpliwości, jakie mieli przed sobą projektanci. Przede wszystkim nie wiedzieli, co konkretnie ma się znaleźć na monecie. Projekt miał być wyłoniony w drodze konkursu i to dopiero po kilku miesiącach. Pierwsze testy przeprowadzano więc na monecie, która przypominała kulę bilardową. Wypadły zaskakująco pomyślnie, więc szybko okazało się, że poza złotą i srebrną wersją monety, mincerze mają przygotować także platerowaną monetę z miedzioniklu. Ponieważ ma on zupełnie inne właściwości plastyczne, niż szlachetne metale, znów pojawiły się nowe wyzwania. W końcu jednak i to się udało. Powstała pierwsza wypukła, platerowana moneta na świecie!

Czytaj także:  Podmorska Odyseja Trwa - Wyłowiono 13,5 Tysiąca Monet!

Ostatecznie, po analizie 170 zgłoszeń, w konkursie na projekt zwyciężył Cassie McFarland, kalifornijski designer, a prywatnie fan San Francisco Giants. Kongres zezwolił na wydanie do 50 tysięcy złotych monet o nominale 5 dolarów, 400 tysięcy srebrnych jednodolarówek i 750 tysięcy platerowanych półdolarówek. Część dochodów ze sprzedaży monet trafi do National Baseball Hall of Fame.