Przejdź do treści

Złoto Zbliża Się Do Bariery $1350: Analiza Rynku Złota

W pierwszych dniach minionego tygodnia złoto wspierane było przez niestabilną sytuację polityczną na świecie, w szczególności na Ukrainie. W takich okresach inwestycja w złoto uznawana jest za bezpieczną, w związku z czym wartość królewskiego kruszcu wzrasta.

W poniedziałek i we wtorek złoto pięło się do góry i na spocie osiągnęło cenę 1343 USD. Dodatkowym czynnikiem wspierającym złoto na początku tygodnia były negatywne dane ekonomiczne pochodzące z Chin i z USA.

W środę cena na spocie osiągnęła najwyższy poziom od października – 1343,50 USD, jednak królewski kruszec szybko zmienił kierunek i na rynku rozpoczęły się obniżki. Pozytywne dane pochodzące z rynku nieruchomości w USA zepchnęły złoto na południe. Na zamknięciu giełdy w Londynie za uncję kruszcu płacono 1331,75 USD, a w kraju kosztowała ona 4029,88 PLN, a za oceanem ostatnie notowanie wskazało cenę 1327 USD.

Czwartek był dniem wahań i zmian kursu cen złota. Cotygodniowe dane z USA odnośnie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych po raz kolejny zawiodły, co spowodowało wzrost ceny, która na spocie osiągnęła poziom 1334,20 USD. Po nieznacznym spadku królewski kruszec zakończył dzień z ceną 1330 USD.

W piątek, pomimo spadku ceny w środku dnia, królewski kruszec zakończył tydzień na silnym poziomie. Na zamknięciu giełdy w Londynie cena wyniosła 1326,50 USD, a za oceanem ostatnie notowanie wskazało cenę 1328,60 USD. W Polsce uncja złota kosztowała 4013,19 PLN.

Małgorzata Mejer
Młodszy Analityk
Inwestycje Alternatywne Profit S.A.

Czytaj także:  WSJ: Diamenty Błyszczą Coraz Jaśniej!