Przejdź do treści

Cena Palladu Wystrzeli w Górę?

Pod koniec ubiegłego miesiąca notowania palladu zbliżyły się do poziomu 800 USD za uncję. Tym samym, biały metal osiągnął najwyższą ceną od niemal trzech lat. Obecnie, mimo zeszłotygodniowej korekty, pallad ponownie skierował się na północ i dużo wskazuje na to, że wkrótce dostarczy inwestorom wielu powodów do radości… Zdaniem ekspertów, cena białego metalu będzie nadal rosła!

Za dalszym wzrostem notowań palladu przemawia przede wszystkim napięcie na linii Rosja – Ukraina. Jak donosi agencja prasowa Interfax, zawirowania polityczne na Wschodzie już teraz bardzo wyraźnie odbijają się na rosyjskim rynku metali szlachetnych – tylko w lutym produkcja palladu w Rosji zanotowała aż 30-procentowy spadek!

Eksperci ostrzegają, że jeśli Unia Europejska w końcu zrealizuje swoje groźby i rzeczywiście posunie się do wprowadzenia sankcji gospodarczych wobec Rosji, pociągnie to za sobą bardzo wyraźne zmiany na światowym rynku metali szlachetnych.

Nic dziwnego! Warto bowiem pamiętać, że to właśnie Rosja i Republika Południowej Afryki odpowiadają w sumie za 80% światowej produkcji palladu. Biorąc pod uwagę niestabilną sytuację polityczno-gospodarczą na Wschodzie oraz długotrwałe strajki przedstawicieli sektora wydobywczego w RPA, można więc zakładać, że podaż kruszcu już wkrótce zostanie znacznie ograniczona.

Na tym jednak nie koniec. Za szybkim wzrostem notowań białego metalu przemawiają także dwa nowe fundusze ETF oparte o pallad, które wprowadzone zostały w marcu na giełdzie w Johannesburgu. Eksperci podkreślają, że mogą one pociągnąć za sobą zwiększenie popytu na kruszec, a to z kolei, biorąc pod uwagę obniżoną podaż kruszcu, przyczyni się do wzrostu ceny palladu, która dosłownie wystrzeli w górę.

Czytaj także:  Palladowy Orzeł wciąż w sferze planów
Tagi: