Przejdź do treści

Rosja Na Krymie, Putin Na Monetach!

 

Choć społeczność międzynarodowa nie uznała przejęcia Krymu przez Rosję, Władimir Putin uważa temat za zamknięty. Aby uczcić ten „sukces” mennica Art-Grani wydała pamiątkową kolekcję monet, których ozdobą będzie portret rosyjskiego prezydenta, „współczesnego bohatera”.

Kolekcja, wydana przez odlewnię ze Złotoustu, zawiera 25 srebrnych monet próby 925 o wadze 1000g, określonych mianem „kilograma szlachetności”. Średnica numerowanych numizmatów wynosi 12 cm, a grubość 1,1 cm. Ich cena nie została jeszcze ujawniona.

„Awers monety przedstawia wizerunek Władimira Putina, człowieka, który wziął na siebie odpowiedzialność za ludzi na Krymie” – czytamy w oświadczeniu producenta. Rewers ukazuje zarys Półwyspu Krymskiego, jego najważniejsze miasta, a także rosyjskie godło.

Kolekcja nazwana została „Zbieracz ziem rosyjskich – Krym 2014” . Określenie to tradycyjnie wiąże się z Iwanem III Srogim, pod którego rządami terytorium Rosji znacznie się powiększyło. Twórcy projektu uważają, że rosyjski prezydent dumnie kontynuuje politykę ekspansji terytorialnej XV-wiecznego władcy.

Dyrektor Mennicy, Władimir Vasyuhin, podkreśla, że „przywrócenie półwyspu Krymskiego Rosji to efekt mądrości I doskonałej strategii politycznej Putina” – czytamy w gazecie Komsomolskaja Prawda. W podziękowaniu za te działania, część nakładu monet ma zostać przekazana Kremlowi.

Okazuje się jednak, że każdy może zostać uwieczniony na rosyjskiej monecie. Mennica, a właściwie odlewnia, Art-Grani przyjmuje dowolne zlecenia na produkcję monet prezentujących wizerunki „bohaterów z wyboru”.

Warto podkreślić także, że choć producent – a za nim cały świat – mówi o monetach, to faktycznie nie mają one nominału i należałoby raczej nazwać je medalami.

Czytaj także:  Podmorska Odyseja Trwa - Wyłowiono 13,5 Tysiąca Monet!