Przejdź do treści

Sprzedaż Diamentów Znów Rośnie!

Rosyjski koncern Alrosa, jeden z największych producentów diamentów na świecie, podał wczoraj wyniki za pierwszy kwartał i widać wyraźnie, że szlachetne kamienie odzyskują należny im blask. W pierwszym kwartale tego roku Alrosa zwiększyła wydobycie o 6% (rok do roku), a obroty – aż o jedną czwartą! Te doskonałe wyniki to efekt wzmożonego zainteresowania wśród jubilerów i inwestorów oraz rosnących cen diamentów.

Produkcja diamentów w pierwszych miesiącach 2014 roku osiągnęła poziom 7,9 milionów karatów. Udało się to między innymi dzięki wysokiej jakości jakuckich złóż Jubileuszowych. To właśnie tam we wrześniu ubiegłego roku znaleziono kamień o wadze 235,16 karata! W pierwszym kwartale produkcja w tym regionie wzrosła aż o 51%, do poziomu 3 milionów karatów.

Pod względem sprzedaży, informacje płynące z Rosji są jeszcze lepsze. Wstępne dane za pierwszy kwartał pokazują przychody na poziomie 1,5 miliarda dolarów, czyli aż o 24% więcej, niż w tym samym okresie roku ubiegłego.

Koncern sprzedał łącznie 12,7 miliona karatów, w tym 9,5 miliona karatów kamieni o przeznaczeniu jubilerskim i inwestycyjnym (średnia cena 155 dolarów/karat) i 3,2 miliona karatów diamentów przemysłowych (średnia cena 12 dolarów/karat).

Odnotowaną przez koncern Alrosa „pozytywną dynamikę” na rynku diamentów potwierdza wzrost cen kamieni, które w pierwszym kwartale zdrożały już o blisko 4%.

Czytaj także:  Za co od wieków cenimy srebro?