Przejdź do treści

Tędy Przechodzi 40% Światowego Złota!

Dubaj stał się największym centrum tranzytowym globalnego rynku złota. W ubiegłym roku przez jego giełdę przeszło aż 2250 ton, czyli 40% sprzedanego na całym świecie złota – ogłosił Ahmed bin Sulayem, szef Dubai Multi Commodities Centre, na zakończonej wczoraj corocznej Konferencji Metali Szlachetnych.

– Gdy giełda otwierała się w 2002 roku, władca Dubaju, szejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum, postawił sobie za cel 50%. Wciąż trochę nam brakuje, jednak w ubiegłym roku przez Dubaj przeszło złoto warte blisko 75 miliardów dolarów – powiedział.

Tematem przewodnim tegorocznej konferencji były kraje afrykańskie i ich zaangażowanie w globalne wydobycie kruszcu. Spośród 8300 spółek obecnych na dubajskiej giełdzie, zaledwie 633 pochodzi z Afryki. To stosunkowo niewiele zważywszy na znaczenie kontynentu dla globalnego wydobycia, nie tylko w przypadku złota, ale także innych metali szlachetnych i diamentów.

Na konferencji szeroko mówiono także o aktualnej kondycji branży metali szlachetnych. Znany manager funduszy, John Hathaway z Toqueville Asset Management w Nowym Jorku, ostrzegał przed ryzykiem związanym z trzymaniem złota w bankach, ponieważ w razie poważniejszego kryzysu może być ono po prostu zajęte. Jako miejsce na przechowywanie kruszcu zdecydowanie polecił instytucje pozabankowe.

Co więcej, jego zdaniem „architektura sektora złota” jest skazana na upadek wywołany „złożonymi i tajemniczymi procesami wypożyczania złota” i dysproporcją pomiędzy papierowym a fizycznym złotem.

Czytaj także:  ZŁOTO: Przeminęło z Wiatrem...