Przejdź do treści

130 Milionów Kary Za Manipulacje!

 Po tygodniach zamieszania wokół banków ustalających londyński fixing złota, przyszedł czas na konkretne decyzje. Na dobry początek brytyjski Urząd Nadzoru Finansowego (FCA) ukarał bank Barclays, który dopuścił do próby manipulacji przez jednego z własnych pracowników. Za przymykanie oka na nielegalne działania bank musi zapłacić 26 milionów funtów, czyli blisko 133 miliony złotych!

FCA ukarała także samego tradera. Daniel James Plunkett, zwolniony dyscyplinarnie ze stanowiska dyrektora w dziale metali szlachetnych, musi zapłacić 96,5 tysiąca funtów. Barclays ogłosił, że bardzo żałuje sytuacji, która doprowadziła do nałożenia kary, co nie zmienia jednak faktu, że wydarzenie to ujawniło niedoskonałości systemu i pokazało, jak banki czerpią zyski kosztem swoich klientów. FCA nazywa to wręcz „konfliktem interesów”, jaki występuje pomiędzy bankiem, a ludźmi powierzającymi mu własne pieniądze.

Ukarany incydent dotyczył wyceny i zarządzania ryzykiem dla konkretnej umowy, powiązanej z popołudniowym fixingiem 28 czerwca 2012 roku. Jeśli cena złota przekroczyłaby wtedy 1558,96 USD za uncję, bank miałby dokonać płatności na rzecz klienta w wysokości 3,9 miliona dolarów. Daniel Plunkett wprowadził do systemu fałszywe zlecenia, dzięki czemu zepchnął notowania kruszcu poniżej wymaganego poziomu. Bank nie musiał płacić klientowi, a przy okazji sam zarobił 1,75 miliona.

Co ciekawe, incydent ten miał miejsce dzień po tym, jak bank ukarano rekordową grzywną w wysokości 290 milionów funtów za próbę manipulowania LIBOR-em, czyli międzybankową stopą oprocentowania kredytów i depozytów.

Czytaj także:  Nowe zasady w RPA — obowiązkowe udziały dla czarnoskórych doprowadzą kopalnie złota do upadku?