Przejdź do treści

Diamenty Warte Fortunę Trafią Pod Młotek!

Wygląda na to, że nadchodzący tydzień dostarczy pasjonatom kamieni szlachetnych naprawdę wielu emocji. W Genewie pod młotek trafią bowiem dwa przepiękne diamenty, których łączna wartość sięga… 50 mln dolarów!

Już 13 maja prestiżowy dom aukcyjny Sotheby’s wystawi na sprzedaż jeden z największych kolorowych diamentów na świecie – The Graff Vivid Yellow. Ważący dokładnie 100,09 ct kamień o szlifie poduszkowym budzi ogromne zainteresowanie nie tylko ze względu na swój imponujący rozmiar, ale przede wszystkim ze względu na swój niezwykle rzadki kolor. „Jego barwa jest wyjątkowo intensywna i przywodzi na myśl kolor żonkili. To naprawdę przepiękny kamień” – podkreślił David Bennett, szef działu Sotheby’s na Europę i Bliski Wschód.

Ogromne zainteresowanie diamentem pozwala przypuszczać, że już niebawem ustanowiony zostanie nowy rekord cenowy za najdroższy żółty diament sprzedany na aukcji. Aktualnie wyróżnienie to należy do kamienia Kropla Słońca, który trzy lata temu dom aukcyjny Sotheby’s sprzedał za 12,3 mln dolarów. Tymczasem szacuje się, że osadzony w pierścionku The Graff Vivid Yellow może osiągnąć cenę nawet… dwukrotnie wyższą (25 mln USD)!

To jeszcze nie koniec emocji! Zaledwie dzień po aukcji Sotheby’s, z ramienia konkurencyjnego Christie’s pod młotek trafi bowiem The Blue – największy na świecie błękitny diament bez skazy. Jak podkreślają eksperci, przepiękny 13-karatowy diament w kształcie kropli to prawdziwy fenomen! „Ten diament jest absolutny idealny, wolny od jakichkolwiek inkluzji i znamion zewnętrznych. To niemal jak sen” – uważa cytowany przez agencję Reuters, Jean-Marc Lunel, starszy specjalista z Christie’s.

Tak duże jaskrawo-błękitne kamienie (tzw. „blue vivid”) bez skazy są niezwykle rzadkie, przez co od lat znajdują się w centrum zainteresowania inwestorów z całego świata. Pozwala to przypuszczać, że na nadchodzącej aukcji Christie’s, osadzony w pierścionku The Blue, osiągnie naprawdę niebotyczną cenę. Eksperci sugerują, że może być to nawet 25 mln dolarów!

Czytaj także:  Historia Bożego Narodzenia: Kadzidło, Mirra i... Złoto!