Przejdź do treści

Putin Zamienia Dolary Na Złoto!

Nietrudno zauważyć, że wraz z zaognianiem się sytuacji na Ukrainie, rośnie również napięcie na linii Waszyngton – Moskwa. Obama nakłada kolejne sankcje na rosyjskich urzędników i przedsiębiorstwa, grożąc jednocześnie wprowadzeniem bolesnych sankcji wobec kluczowych gałęzi rosyjskiej gospodarki.

Można jednak odnieść wrażenie, że kolejne posunięcia Białego Domu – choć coraz bardziej stanowcze – nie robią na Kremlu absolutnie żadnego wrażenia. Choć Rosja odpowiada na nie bardzo stanowczo, nakładając na Amerykanów własne sankcje, czołowi rosyjscy urzędnicy mówią wprost – Moskwa jest w stanie wytrzymać wszelkie sankcje nałożone przez USA. „Sankcje przeciwko Rosji nie mają żadnej mocy. Sprzyjają jedynie tworzeniu napięcia w gospodarce Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych” – zapewnił Miedwiediew.

W obliczu tak lekceważącego nastawienia Rosjan, coraz częściej i głośniej mówi się o tym, że polityka Stanów Zjednoczonych wobec Moskwy jest po prostu nieskuteczna. W dużej mierze oparta jest bowiem jedynie na ciągłym grożeniu palcem i pogróżkach o tym, co może nastąpić (lub nie nastąpić), jeśli Putin zaprzestanie (bądź też nie zaprzestanie), wspierania rosyjskich separatystów na Ukrainie. Tymczasem Rosja, zamiast głośno mówić o tym, co mogłaby zrobić, po prostu działa! I to całkiem skutecznie.

Wiele wskazuje bowiem na to, że Putin – w przeciwieństwie do Obamy – jest zwolennikiem starej jak świat teorii, że liczą się czyny, a nie słowa. Efekt? Działania podjęte przez Rosjan, choć nie tak medialne jak wystąpienia amerykańskiego prezydenta, mogą realnie uderzyć w interesy USA! Tylko w marcu Rosja sprzedała bowiem amerykańskie papiery skarbowe za 25,8 mln dolarów, tym samym redukując swój stan posiadania o niemal 20% w ciągu jednego miesiąca! Nie ma wątpliwości, że takie działanie jest czymś więcej niż jedynie elementem zarządzania rezerwami walutowymi i ma na celu jak największe osłabienie przeciwnika.

Czytaj także:  Czy Znasz Wszystkie Oblicza Srebra?

Aby tego dokonać, Rosja od kilku miesięcy systematycznie pozbywa się amerykańskich obligacji. Do skarbca Banku Rosji trafia za to… coraz więcej złota! Tylko w kwietniu rezerwy Moskwy powiększyły się o 900,000 uncji! To oznacza, że zaledwie w ciągu jednego miesiąca Rosja wydała na złoto ok. 1,17 miliarda dolarów!

Systematyczne gromadzenie złota przy jednoczesnym pozbywaniu się amerykańskiej waluty jasno wyznacza kierunek, w którym zmierza kierowane przez Putina mocarstwo. Widok staje tym bardziej klarowny, jeśli weźmiemy pod uwagę niedawno podpisane umowy handlowe z Chinami – także te o wzajemnych rozliczeniach bankowych z pominięciem amerykańskiej waluty…

Moskwa konsekwentnie osłabia więc USA, pozbywając się dolara i dążąc do podważenia jego statusu głównej waluty międzynarodowej. I choć rezerwy złota Rosji nie znajdują się jeszcze na poziomie, który mógłby wydawać się dla Obamy groźny, rosyjskie skarbce napełniają się zaskakująco szybko… Podczas gdy amerykańcy politycy prześcigają się w kolejnych pustych pogróżkach wobec Moskwy, Kreml chętniej działa w milczeniu. Pewnego dnia może się jednak okazać, że milczenie jest… złotem.