Przejdź do treści

Wzrost Gospodarczy Gwarantem Wysokiego Popytu?

Popyt na srebro rośnie – i to nie tylko wśród czołowych konsumentów jak Chiny, czy też Stany Zjednoczone, ale na całym świecie! Jak podkreśla Miriam Kraus, ekspert w dziedzinie inwestycji w metale szlachetne, tym, co już od lat wyraźnie napędza popyt na biały metal – obok branży jubilerskiej i silnego sektora inwestycyjnego – jest oczywiście przemysł, który co roku pochłania blisko połowę rynkowej podaży kruszcu.

Z zestawienia przygotowanego przez The Silver Institute jasno wynika, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat średnie zużycie srebra w przemyśle znacznie wzrosło. Podczas gdy jeszcze w roku 2003 oscylowało ono na poziomie 368,4 mln uncji, w ciągu niespełna dekady zanotowało wyraźny skok do poziomu 465,9 mln oz (2012 r.)!

Co ciekawe, równie pomyślne dla białego metalu są także prognozy na nadchodzące lata… Zdaniem Miriam Kraus, wiele wskazuje na to, że jeszcze w tym roku światowy wzrost gospodarczy odbije z 2,1% do 2,8%, by wreszcie w roku 2015 przekroczyć poziom trzech punktów procentowych – 3,1%. Kraus nie ma wątpliwości, że rozwój światowej gospodarki skutkować będzie silnym wzrostem popytu na srebro, które od wielu lat odgrywa przecież kluczową rolę w wielu gałęziach przemysłu.

Opinię niemieckiej badaczki podzielają także analitycy brytyjskiej CPM Group – zgodnie z ich przewidywaniami, tylko w tym roku popyt przemysłowy, popyt jubilerski oraz popyt na srebrne sztabki, monety i medale wzrośnie o kolejne 2,7%!

Czytaj także:  Amerykańska Iluzja Poprawy: Analiza Rynku Złota