Przejdź do treści

Złoty Skarb Poszedł Na Sprzedaż!

Trzy miesiące temu pisaliśmy o niezwykłym szczęściu, jakie spotkało pewną parę mieszkańców Kalifornii (Powtórka z Kalifornijskiej Gorączki Złota?). Podczas spaceru z psem, na własnej działce znaleźli oni złote monety wycenione wstępnie na ponad 10 milionów dolarów! Pierwsza część złotego skarbu poszła właśnie na sprzedaż.

Złote monety datowane na lata 1847-1894 prezentują znakomity stan zachowania, który potwierdziła znana firma zajmująca się profesjonalnym gradingiem. Część monet już sprzedano na wtorkowej aukcji, która odbyła się w starej Mennicy San Fransisco. Jeden z numizmatów – dwudziestodolarówka z 1874 roku z podwójnym Orłem, wyceniana zwykle na 4250 USD – został sprzedany za 15 tysięcy dolarów.

Większość monet trafi na aukcje internetowe prowadzone za pośrednictwem portali Amazon.com i Kagins.com. Numizmaty są szczególnie wartościowe ze względu na doskonały stan zachowania i rzadkie roczniki. Między innymi z tego względu mówi się, że to najcenniejsze odkrycie monet w całej amerykańskiej historii.

Poprzednim znaczącym znaleziskiem były złote monety odkryte na budowie w Jackson w stanie Tennessee w 1985 roku i wycenione wtedy na milion dolarów. Cennym odkryciem było także 400 tysięcy srebrnych dolarów, znalezionych w domu zmarłego w 1974 roku mieszkańca Reno. Sprzedano je wtedy za 7,3 miliona dolarów.

Czytaj także:  Silne wahania kapryśnego złota