Przejdź do treści

Rosjanie Ukradli 300 Kilogramów Złota?

 

Bank centralny Rosji ukradł 300 kilogramów złota i innych szlachetnych metali z ukraińskich skarbców znajdujących się w nieuznanej przez międzynarodową społeczność Republice Krymskiej – powiedział na konferencji prasowej Minister Sprawiedliwości Ukrainy, Pavlo Petrenko.

Minister zaznaczył, że Rosyjski Bank Centralny bezprawnie przywłaszczył sobie ukraińskie aktywa o wartości 700 milionów hrywien (ok. 175 mln złotych), zobowiązania hipoteczne wartości 2 miliardów hrywien (pół mld złotych) i blisko 4 miliardy hrywien (1 mld złotych) w gotówce. Wszystko to znajdowało się w skarbcach Narodowego Banku Ukrainy na Krymie, a na podstawie decyzji Rosyjskiego Banku Centralnego, środki te zostały w całości skierowane do rezerw walutowych Federacji Rosyjskiej.

Ale to nie wszystko. Według Ministerstwa Sprawiedliwości Ukrainy, rosyjskie banki przywłaszczyły sobie także blisko 17 miliardów hrywien od innych, komercyjnych banków ukraińskich znajdujących się na Krymie.

Łączne straty Ukrainy, wynikające z aneksji Krymu przez Rosję, wynoszą już ponad trylion hrywien. Tak ogromnych kwot nie można oddać bez walki, więc Petrenko oznajmił, że w tej sprawie zebrano 17 tomów akt, które trafiły już w ręce Prokuratora Generalnego Ukrainy. W odpowiedzi na działanie Rosji może on zadecydować o zajęciu rosyjskich nieruchomości i aktywów znajdujących się na terenie Ukrainy.

Czytaj także:  Złoto Traci Po Deklaracji Fed-u: Analiza Rynku