Przejdź do treści

Złoto Znów Ponad Barierą $1320: Analiza Rynku Złota

Ubiegły tydzień okazał się niezwykle udany dla inwestorów upatrujących swoich szans w złocie. Po załamaniu z przełomu maja i czerwca, obniżającym cenę kruszcu aż do poziomów z początku roku, w zeszłym tygodniu byliśmy świadkami gwałtownego wzrostu, dającego inwestorom tygodniową stopę zwrotu w wysokości 3%. Jest to najlepszy tygodniowy wynik od ponad 4 miesięcy. Po raz pierwszy od połowy kwietnia przekroczona została bariera 1320$/oz.

Przyczyną takiej sytuacji jest przede wszystkim deklaracja szefa Rezerwy Federalnej o dalszym utrzymaniu niskich stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych na niezmienionym poziomie. Zdaniem rynków, przy zachowaniu obecnej, największej w historii podaży pieniądza, niemożliwy do wykonania staję się zadeklarowany przez Fed cel utrzymania inflacji na poziomie 2%. W obliczu poważnego ryzyka wysokiej inflacji inwestorzy odwrócili się ku bezpiecznym aktywom. O istocie problemu dodatkowo świadczy ponad 3% wzrost wartości złota oraz największy od czasów majowego załamania wolumen transakcji przypadający na sesję po wystąpieniu Fed-u.

Kolejnym ważnym aspektem jest także zaostrzenie konfliktu w Iraku oraz zapowiedziana przez prezydenta Obamę interwencja w tamtym rejonie. W odpowiedzi na te doniesienia kurs dolara zdecydowanie osłabił się, natomiast cena ropy naftowej na światowych rynkach poszybowała w górę. Wielu analityków wzrost cen kruszcu upatruje w napiętej sytuacji na Ukrainie, zwiększeniu liczby wojsk rosyjskich na jej granicy oraz w nakładaniu kolejnych sankcji na Moskwę.

W związku z wyczerpaniem strony podażowej w przecenie dolara amerykańskiego i jego
prawdopodobnym umocnieniem się, na początku tygodnia przewidywana jest nieduża korekta na złocie. Pomimo tego, spodziewany jest atak na psychologiczną barierę 1330$/oz., której przekroczenie może stanowić o silnym trendzie rosnącym.

Obecna sytuacja geopolityczna, nieufność wobec Fed-u oraz wysoki wolumen czwartkowych transakcji przy dużej rozpiętości cenowej sugerują, iż sprawdzenie właśnie tej górnej granicy wydaje się o wiele bardziej prawdopodobne, aniżeli sprawdzenie wsparcia na poziomie 1280$/oz. Mając szczególnie na uwadze doniesienia o stale rosnącym popycie w Azji, tworzeniu w Chinach kolejnych stref wolnego handlu obejmujących handel złotem oraz rozpoczęciu się sezonowych wzrostów cen trwających, aż do października, w przypadku pokonania bariery 1330$/oz. spodziewana jest 2-3 dniowa stabilizacja cen na poziomie ok. 1310$/oz. lub bezpośrednie sprawdzenie kolejnego oporu na 1340$/oz.

Czytaj także:  Zrozumieć Złoto: 7 Globalnych Czynników