Przejdź do treści

Złoty Pomysł Na Długi Weekend

Przed nami długi weekend, ale pogoda zapowiada się kiepsko. Tym, którzy nie mają pomysłu na wykorzystanie nadchodzących, deszczowych dni przypominamy, że zawsze mogą wyruszyć na poszukiwanie złota!

Nie wszyscy wiedzą, że w naszym kraju wciąż można na nie natrafić. Złotym zagłębiem jest Dolny Śląsk. W samych tylko Sudetach znajduje się ponad 150 złóż, które mogą zawierać nawet 200 ton złota! Pod względem wielkości naturalnych złóż złota, w Europie wyprzedzają nas tylko Francja, Finlandia i Szwecja.

Kruszec występuje u nas w różnych formach – w skałach, piaskach i rzecznych osadach. Jak mawiał Edmund Rutkowski, legenda polskiej geologii złota „Złoto jest tam, gdzie go szukasz”. Przekonaj się, gdzie wciąż można natrafić na szlachetny kruszec i daj się ponieść gorączce złota: mapa-polski

Złotoryja

Gorączka złota trwała tu w XI i XII wieku, a wydobycie wynosiło tam wtedy 24-28 kilogramów złota rocznie. Najbogatsze złoża wyczerpały się już pod koniec XIII wieku.

Legnickie Pole

Obfite złoża odkryto tam w 1344 roku i zbudowano blisko 1500 szybów. Dziś wciąż można wypłukać drobinki złota w płynącym w okolicy Wierzbaku.

Okolice Lwówka Śląskiego

Lwówek, zamieszkany głównie przez poszukiwaczy złota otrzymał prawa miejskie w 1217 roku. Wciąż pozostało tam 1500 szybów, bo na kruszec można natrafić dosłownie wszędzie.

Kotlina Jeleniogórska

Złoto w dolinie Złotuchy odkryto bardzo późno, bo dopiero w połowie XX wieku. Mimo intensywnego płukania, w potoku wciąż można znaleźć złoto.

Góry Kaczawskie

Złoto wydobywano tu od XV wieku, przede wszystkim w Jeżowie Sudeckim i Dziwiszowie. Złoża eksploatowano jeszcze w XX wieku.

Głuchołazy

Złoto występuje tu w żyłach kwarcowo-skaleniowych. Do dziś można natrafić na ślady pracy poszukiwaczy z XII-XIV wieku. Wydobycie odbywało się zapewne na ogromną skalę, bo mieszkańcy wsi musieli płacić czynsz w złocie.

Góry Złote

Wydobycie w pierwszej połowie XVI wieku (60 kg rocznie) stanowiło aż 8% całej Europejskiej produkcji. Pod koniec stulecia złoża zaczęły się wyczerpywać. Do dziś funkcjonuje w Złotym Stoku kopalnia złota, która jest jednak jedynie atrakcją turystyczną.

Pogórze Izerskie

Złoto wydobywano tu przede wszystkim w latach 1922-1933. Złoża są zlokalizowane na zachód od Wlenia, głównie w okolicach Kleczy, Golejowa i Radomic.

Rudawy Janowickie

Żółty kruszec występuje tu w zlepieńcach, na północny wschód od Leszczyńca. Miejscowe złoża eksploatowano w XVIII i na początku XIX wieku.

Góry Izerskie

Złoto występowało tu w osadach rzeki Izerki, a także Jagnięcego Potoku i Czerwonego Potoku oraz na Hali Izerskiej. Można je było spotkać także w potokach Izerskich Grabów.

Wielisławka

Złoto występowało tu w pirytach (w ilościach do 18 gramów na tonę) na zboczach Góry Wielisławki, a także w osadach Kaczawy. Gorączka złota zaczęła się tu w 1556 roku.

Góry Sowie

Nazwa gór nie ma nic wspólnego z nocnym ptakiem. Pochodzi od celtyckiego słowa „jilova”, czyli złoto. W średniowieczu występowało tu wśród piasków i żwirów.

Karkonosze

Kruszec znajdowano tu w okolicach Równi pod Śnieżką, Białej Doliny, Bielenia, Czarnej Góry i Małej Kamiennej, a także w rejonach Małego Stawu, Złotego Potoku i Śnieżnych Kotłów.

źródło: Wprost

12 komentarzy do “Złoty Pomysł Na Długi Weekend”

 1. Pozostaje uzbroić się w sito i spędzić wakacje na Dolnym Śląsku :)
  W końcu już teraz na południu kraju niektórzy utrzymują się właśnie z płukania złota.

 2. Jakbym tam mieszkał, ty bym nie wychodził z sitem z rzeki. Ale specjalnie jechać taki kawał (zwłaszcza polską koleją!) to się chyba nie opłaca dla paru ziarenek.

 3. Aneta Przeniczkowska

  Może pora patrzeć w błoto. O Wrocławiu krążą legendy , że Hitler ukrył skarby w podziemiach. Między innymi i złoto. No bo przecież za coś musiał zbudować Rzeszę i to pozostałe bo do tego ,żeby zbudowac władzę potrzebne są pieniądze. Zastanawia mnie czy nie wybrać się na poszukiwanie legendarnego skarbu Hitlera. Na Eldorado nie ma szans za kosztowne podróże ale zawsze mozna odkryć swoje małe Eldorado.

 4. To naprawdę ciekawe!
  Pierwszy raz słyszę, żeby w Polsce były jakieś złoża złota :) W ogóle się o tym nie mówi, a można by to wykorzystać np. do promocji tego regionu. .. Ale po co nam rozwój gospodarczy. Żyjemy w kraju, w którym społeczeństwo wyznaje zasadę „byleby sąsiadowi, żyło się gorzej”, a każdy kolejny rząd na wzór Robin Hooda „grabi biednych, żeby oddać bogatym” :(

 5. Region jest promowany, min. Kopalnia Złota w Złotym Stoku, Złotoria tam złoto jest na każdym kroku. Większa promocja też się nie opłaca, bo wyciągną turyści całe złoto z rzek i wtedy nie będzie czego promować. Zresztą ilości wydobywanego z płukania złota nie są jakie ogromne. Bardziej hobby niż zarobek.

 6. Mieszkam na Dolnym Slasku i znam pare miejsc kture maga byc ciekawe i moze nawet zasobne :) Ale potrzebuje kogos do wspolnej wyprawy bo samemu to sie nie chce.Jak ktos jest zainteresowany i pisac.Moge udostepnic nocleg na pare dni wiec urlop moze sie oplacic

  1. Witam was poszuliwacze zlota wlasnie wrocilem z zlotoryji znalazlem tam zloto warte okolo 10000 zl dwa dni pracy sie oplacilo prawdo podobnie bede tam cale wakacje ktos che sie przylaczyc? Pisac prymusek1@o2.pl w temacie pisac zloto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.