Przejdź do treści

KGHM Rozpoczyna Wydobycie Złota w Chile!

Koncern KGHM, trzeci co do wielkości producent srebra i jeden z czołowych producentów miedzi na świecie, rozpoczął właśnie wydobycie w kopalni Sierra Gorda w Chile.

Sierra Gorda, siódmy największy projekt górniczy na świecie, zlokalizowany jest na pustyni Atacama w regionie Antofagasta – największym zagłębiu miedzi w Chile. Po okresie rozruchu, który ma się zakończyć na początku przyszłego roku, kopalnia ma produkować około 120 tysięcy ton miedzi, 50 milionów funtów molibdenu i 60 tysięcy uncji złota rocznie. Prognoza na 20 lat zakłada produkcję złota na poziomie ok. 64 tysięcy uncji (2 ton) rocznie, co ma wyraźnie wpłynąć na wyniki KGHM, który specjalizuje się w znacznie niżej notowanych metalach.

Czytaj także: Ile kosztuje wydobycie uncji złota?

– Dzięki uruchomieniu produkcji w Sierra Gorda zdołamy obniżyć średnioważony jednostkowy koszt produkcji w całej Grupie KGHM. Wpływ na to mają przychody ze sprzedaży dodatkowych produktów, które będą powstawały w Sierra Gorda, głównie złota i molibdenu, którego ceny są aktualnie o niemal jedną czwartą wyższe od początkowo zakładanych – powiedział Jarosław Romanowski, wiceprezes KGHM ds. finansów.

W kopalni zakończono już prace związane z uruchomieniem wszystkich elementów infrastruktury. Z jej terenu zdjęto łącznie aż 192 miliony ton materiału skalnego i doprowadzono niezbędną do produkcji wodę. Rurociąg o długości 143 km sięga wybrzeża Pacyfiku, a rezerwy wody składowane są w gigantycznym zbiorniku o pojemności 750 tysięcy m³.

Dzięki odseparowaniu ścieków od środowiska naturalnego, działalność kopalni Sierra Gorda nie wpłynie negatywnie na jakość okolicznych wód gruntowych. Podjęto również środki ostrożności, by chronić gniazda migrujących gatunków zwierząt.

Uroczyste otwarcie kopalni z udziałem przedstawicieli władz państwowych Polski, Chile i Japonii zaplanowano na jesień tego roku.

Czytaj także:  Złoto Dla Odważnych?