Przejdź do treści

Producent Krugerranda „Zgubił” Prawie 3 Tony Złota!

Południowoafrykańska spółka Rand Refinery, producent słynnego Krugerranda i przetwórca blisko jednej trzeciej złota na świecie, dokonała wczoraj szokującego odkrycia. Po wprowadzeniu nowego systemu komputerowego okazało się, że w skarbcu brakuje złota o wartości 113 milionów dolarów!

Od 1920 roku Rand Refinery przetworzyła już prawie 50 tysięcy ton złota. Kopalnie wysyłają tam zwykle kruszec próby około 800, który zostaje następnie poddany rafinacji do czystej postaci, czyli próby 999,9. Ilość metalu znajdującego się w posaidaniu Rand Refinery jest gigantyczna, ale w przypadku tak cennego towaru nie może być mowy o pomyłkach. Po sprawdzeniu aktualnych stanów magazynowych wyszło jednak na jaw, że coś się nie zgadza – komputery pokazały o 87 tysięcy uncji (czyli blisko2,7 tony) złota mniej, niż wynikałoby to z prowadzonych ksiąg.

Czytaj także: Srebrny Krugerrand 2018

Spółka może teraz jedynie mieć nadzieję, że potężne manko w kasie to błąd, a nie wynik kradzieży. Póki co udziałowcy Rand Refinery, w tym AngloGold Ashanti, Sibanye Gold i Harmony Gold Mining, zgodzili się pożyczyć spółce 1,2 miliarda randów, co umożliwi pokrycie różnicy.

Czytaj także:  Optymizm przed decyzją Fed-u