Przejdź do treści

Czemu Chińczycy Będą Nadal Kupować Złoto?

Jak szacują eksperci Światowej Rady Złota (WGC), choć popyt na złoto w Chinach nieco przygasł i w pierwszym półroczu wyniósł 486 ton, w dłuższej perspektywie należy jednak oczekiwać wzrostu – nawet do 1350 ton rocznie w 2017 roku.

Jak powiedział Albert Cheng, Dyrektor Zarządzający WGC na Dalekim Wschodzie, „od czasu liberalizacji rynku złota w późnych latach 90-tych i wprowadzeniu kruszcu do oferty banków komercyjnych w 2004 roku, jesteśmy świadkami zdumiewającego wzrostu popytu na złoto ze strony konsumentów w całym kraju. Kulturowe znaczenie złota jest u Chińczyków głęboko zakorzenione, a wraz ze wzrostem populacji i dzięki rządowemu wsparciu rynek ma szansę na dalsze wzrosty. Chiny są obecnie w środku globalnego, złotego ekosystemu”.

Chińska gospodarka jest jedną z najszybciej się rozwijających na świecie. Postępująca urbanizacja sprawiła, że obecnie w kraju tym istnieje aż 170 miast o populacji przekraczającej milion mieszkańców. W najbliższych sześciu latach chińska klasa średnia zwiększy się jeszcze o ponad 60 proc. i osiągnie poziom 500 milionów ludzi! W porównaniu z wynoszącą 319 milionów całkowitą populacją Stanów Zjednoczonych widać z jak wielkim rynkiem mamy tu do czynienia, tym bardziej, że – w odróżnieniu od USA – chiński rząd zachęca swoich obywateli do zakupów złota.

A środków na zakupy nie brakuje. Wraz ze wzrostem populacji zwiększa się także pula prywatnego kapitału. Bankowe oszczędności Chińczyków szacuje się obecnie na blisko 7,5 biliona dolarów, a wartość złota przechowywanego w domach wciąż jest stosunkowo niewielka i wynosi około 300 miliardów USD. Ponieważ inne, dostępne na lokalnym rynku inwestycje są mniej opłacalne niż złoto, w Chinach rozwinęła się sieć sprzedaży kruszcu i aktualnie istnieje tam ponad 100 tysięcy punktów detalicznej sprzedaży złota. Chińskich inwestorów najbardziej interesują małe sztabki oraz plany gromadzenia złota.

Co ważne, Chiny są obecnie największym konsumentem złotej biżuterii. Popyt na nią w ciągu ostatniej dekady zwiększył się niemal trzykrotnie i w ubiegłym roku osiągnął poziom 669 ton, a według prognoz do 2017 roku może się zwiększyć do 780 ton. Aż 80 proc. zapytanych przez WGC mieszkańców Chin zadeklarowało, że w nadchodzącym roku zamierza utrzymać lub nawet zwiększyć poziom wydatków na złotą biżuterię.

Czytaj także:  Złoto się broni, polscy inwestorzy wyraźnie na plus

Ale to nie wszystko – warto spojrzeć także na złoto w posiadaniu samego Państwa Środka. W ubiegłym roku oficjalne rezerwy kruszcu wyniosły 1054 tony, co dało Chinom szóstą pozycję na świecie. Wraz ze wzrostem rezerw walutowych (3,8 biliona USD na koniec 2013 roku), proporcjonalnie rosnąć będą także państwowe zasoby złota. Ponieważ zapasy kruszcu w Chinach stanowią dziś mniej niż 5 proc. całkowitych rezerw, a w najważniejszych krajach świata jest to aż 74 proc., oficjalne zakupy z pewnością będą rosnąć. Tym bardziej, że jak podejrzewają eksperci, Chiny chcą wkrótce oprzeć swoją walutę na złocie.