Przejdź do treści

Rosja Umacnia Pozycję w Złotej Czołówce

Jak już wielokrotnie pisaliśmy, najważniejszym graczem na globalnym rynku złota są obecnie Chiny. Tymczasem istnieje jeszcze jeden, bardzo ważny kraj, o mniejszych ambicjach i większych możliwościach, który może zmienić wkrótce układ w czołówce producentów kruszcu na świecie.

Rosja postrzega złoto przede wszystkim jako narzędzie do ochrony rubla w nasilającej się walutowej wojnie pomiędzy największymi mocarstwami. Z tego powodu jest jednym z największych nabywców kruszcu w ostatnich miesiącach i konsekwentnie nie pozwala na eksport wydobywanego w kraju złota. Wszystko wskazuje również na to, że Rosja zostanie wkrótce drugim na świecie największym producentem kruszcu, wyprzedzając w rankingu Australię.

Jak donosi portal Mining Weekly, Rosjanie szacują, że w związku ze wzrostem wydobycia o 26,6 proc. w pierwszym półroczu, w całym 2014 roku kraj ten może zwiększyć produkcję do poziomu 275 ton. Tymczasem wydobycie złota w Zachodniej Australii – gdzie produkcja jest obciążona wysokimi kosztami – spadło blisko o połowę.

O sukcesach na tym polu nie mogą mówić również inni producenci ze światowej czołówki. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie jakość eksplorowanych zasobów spadła z 12 gramów złota na tonę w 1950 roku do zaledwie 3 gramów. Spadek produkcji w ostatnich latach odnotowały także Peru, Indonezja i RPA, gdzie od lat 70-tych ubiegłego wieku wydobycie spadło aż o połowę. Tylko Chiny i Rosja wciąż notują wzrosty.

Czytaj także:  Po co Bondowi 50 Suwerenów?