Przejdź do treści

Indie Wciąż Kupują Złoto!

Choć w 2013 roku Indie straciły pozycję światowego lidera pod względem ilości zakupionego złota, wszystko wskazuje na to, że wcale nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa.

Drastyczny spadek oficjalnej sprzedaży kruszcu w Indiach, który dał Chinom pierwsze miejsce na świecie, nastąpił po dziesięciokrotnym podniesieniu cła importowego na złoto przez miejscowe władze. Do tego doszły jeszcze podatki od zawieranych transakcji i przepisy o wymaganym 20-procentowym poziomie reeksportu sprowadzanego kruszcu.

Mimo, że większość z tych ograniczających handel zapisów wciąż obowiązuje, opublikowane wczoraj oficjalne dane pokazują, że Indie wciąż są światową potęgą na rynku złota. Okazuje się bowiem, że w sierpniu import złota przez Indie wzrósł aż o 176 proc., osiągając imponujący poziom blisko 2 miliardów dolarów.

Choć cytowana przez serwis Bloomberg Shubhada Rao, główna ekonomistka YES Banku w Bombaju, podkreśla, że tak wielki skok w dużej mierze wynika z ubiegłorocznego niskiego poziomu bazowego, wzrost ten jest ważnym sygnałem dla rynku. A prognozowane przez analityków dalsze wzrosty zakupów – związane z rozpoczynającym się w Indiach sezonem ślubnym – pozwalają na dalszy optymizm wśród inwestorów.

Czytaj także:  Skarby z "gorączki złota" na Alasce na sprzedaż