Przejdź do treści

Księżycowa Inwestycja 2015 – Rok Kozy!

Sztabki i monety kolekcjonerskie ozdobione motywami chińskiego kalendarza księżycowego od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Choć mamy dopiero połowę września, coraz częściej słyszy się o przyszłorocznej edycji numizmatów symbolizujących Rok Kozy. Największe mennice świata prześcigają się w projektach, ale tradycyjnie to australijskie monety z Perth Mint i szwajcarskie sztabki z mennicy PAMP wywołują największe zainteresowanie. Teraz można je kupić także w Polsce.

Koza, reprezentująca rok 2015, to ósme zwierzę w dwunastoletnim cyklu chińskiego kalendarza. Ponieważ monety i sztabki z serii „Lunar” bite są już od wielu lat, stanowią znacznie więcej, niż tylko inwestycję w szlachetny kruszec. Kupując je systematycznie, można bowiem zbudować pokaźną kolekcję, której wartość znacznie przewyższy notowania metalu.

Zarówno monety, jak i sztabki wybite są ze złota i srebra najwyższej próby, czyli odpowiednio 999,9 i 999. Monety posiadają status środka płatniczego w Australii. Te złote wybito w rozmiarach od 1/10 uncji do 1 kilograma. W ubiegłym roku wybito także 10 sztuk monety o wadze 10 kilogramów. Wartość samego kruszcu, pomijając już bezdyskusyjną wartość kolekcjonerską, to w ich przypadku ponad milion złotych!

Srebrne Kozy powstały w rozmiarach od 1/2 uncji do 10 kilogramów. Ta największa wersja, o średnicy 22,1 cm i grubości 3,33 cm przedstawia się naprawdę imponująco. Jej maksymalny, globalny nakład to 150 sztuk.

kon pampSztabki wyprodukowane przez szwajcarską mennicę PAMP występują w kilku rozmiarach. Złote wybito w wersjach 5g, 1 uncja i 100g. Srebrne będzie można kupić w rozmiarach 10g, 1 uncja i 100g. Wszystkie zapakowane są jak zwykle w eleganckie opakowania typu CertiCard. Można na nich znaleźć wszystkie parametry sztabki i stanowią one jednocześnie numerowany certyfikat. Co ciekawe, sztabki z serii księżycowej są zdobione po obu stronach. Dzięki temu są wyjątkowo atrakcyjne wizualnie.

Monety i sztabki z księżycowym wizerunkiem to nie tylko pomysł na nietypową inwestycję, ale także doskonały prezent dla urodzonej pod danym znakiem osoby. Chiński Nowy Rok jest bowiem przede wszystkim utożsamiany z obdarowywaniem najbliższych.

Czytaj także:  Poznaj Historię Największych Walut Świata!

Ludzie urodzeni pod znakiem kozy (1919, 1931, 1943, 1955, 1967, 1979, 1991, 2003 i 2015) są zwykle spokojni, eleganccy i czarujący. Mają także artystyczną duszę i liczne talenty. I z pewnością ucieszą się ze złotego lub srebrnego amuletu.