Przejdź do treści

Trzypensówka Warta Milion Funtów?

Oto kolejny dowód na to, że aby stać się bogaczem, czasem potrzebna jest tylko odrobina szczęścia. Minęło zaledwie kilka miesięcy, odkąd parze Kanadyjczyków udało się przypadkiem natrafić na antyczne monety o wartości 10 mln USD, a już znalazł się kolejny szczęśliwiec, który wzbogacił się… patrząc pod nogi!

W brytyjskiej wsi King Clipstone John Stoner natrafił na niezwykle rzadką monetę z drugiej połowy XVII wieku. I choć nominał monety – 3 pensy – pozwalał wówczas na opłacenie co najwyżej suto zakrapianej kolacji, dziś – pozwoli Stonerowi zmienić całe swoje życie. Moneta jest bowiem warta co najmniej milion funtów!

Szczęśliwy znalazca natknął się na srebrną trzypensówkę podczas jednej z eskapad organizowanych przez klub poszukiwaczy skarbów „Coil To The Soil”. „Na początku nie wiedziałem, z czym mam do czynienia. Wiedziałem tylko, że moneta nigdy nie była środkiem płatniczym w Anglii. Nie przypuszczałem jednak, że może być aż tak cenna” – wyjaśnia Stoner.

Dopiero wizyta u Petera Spencera, eksperta w dziedzinie identyfikacji historycznych monet, wykazała, że pochodząca z roku 1652 moneta jest warta fortunę! „Monetę wyemitowano w stanie Massachusetts. Takimi monetami posługiwali się przybyli do USA osadnicy (tzw. pielgrzymi), stąd też obecność jednej z nich na brytyjskiej prowincji może dziwić ” – przyznaje Spencer.

Moneta z całą pewnością jest jednak autentyczna, a do tego pochodzi z tzw. pierwszego rzutu, co wielokrotnie winduje jej wartość. I choć znalezisko wymaga jeszcze niewielkiej restauracji, pod młotek trafi już na początku grudnia. Jak donosi Daily Mail, organizatorem aukcji będzie brytyjski dom aukcyjny St. James.

Czytaj także:  Fatalny Błąd w Watykanie!