Przejdź do treści

Ceny Spadają, Sprzedaż Rośnie!

Choć media grzmią od wczoraj, że sprzedaż srebrnych Filharmoników spadła w tym roku o blisko połowę okazuje się, że popyt na bulion rośnie, a wrześniowe wyniki największych mennic są naprawdę imponujące i pokazują nawet trzycyfrowe wzrosty.

Spadek sprzedaży najpopularniejszej srebrnej monety w Europie nie ma wcale związku ze zmniejszeniem zainteresowania kruszcem wśród inwestorów. Wynika bezpośrednio z podniesienia stawki VAT na srebro w Niemczech, które od lat stanowią największy rynek zbytu Filharmoników. Ponieważ od 1 stycznia 2014 roku stawka VAT wzrosła tam z 7 do 19 proc., efekty musiały być widoczne i spadek sprzedaży nie stanowi wcale niespodzianki.

Ale świat nie kręci się wokół Niemiec. Okazuje się, że wrześniowe wyniki sprzedaży innej popularnej srebrnej monety – Amerykańskiego Orła, osiągnęły poziom 4,14 miliona uncji, co stanowi dziewiąty najwyższy poziom w historii. W stosunku do sierpnia tego roku, Mennica Stanów Zjednoczonych odnotowała aż 106,2 proc. wzrostu ich sprzedaży.

W przypadku złota jest jeszcze lepiej. Sprzedaż złotego Orła wzrosła we wrześniu o 132 proc., a w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku – aż o 346,2 proc.

Świetnymi wynikami sprzedaży pochwaliła się także australijska Perth Mint. Sprzedaż złotych monet i sztabek osiągnęła tam najwyższy poziom od blisko roku i w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosła o niemal 90 proc.

Ponieważ pierwszy tydzień października przynosi utrzymanie atrakcyjnych notowań metali szlachetnych, wszystko wskazuje na to, że intensywny popyt przełoży się na dalsze, imponujące wyniki sprzedaży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.