Przejdź do treści

Czy Rosja Posiada Sekretne Zasoby Złota?

Jak wynika z informacji podanych przez Centralny Bank Rosji, w ubiegłym miesiącu kraj ten zwiększył swoje rezerwy o kolejne 1,2 miliona uncji. Oznacza to, że rosyjskie rezerwy kruszcu wynoszą dziś 37 milionów uncji czyli około 1150 ton. Systematyczny rozwój tych rezerw w ciągu ostatnich 8 lat doskonale ilustruje poniższy wykres:

Część wykresu na samym dole pokazuje nam miesięczne zmiany. Widać na nim wyraźnie, że wrzesień 2014 roku przyniósł największy miesięczny wzrost rosyjskich rezerw złota w historii. Poprzedni skok tego rzędu przypadał na maj 2010 roku (1,1 mln uncji).

Pytanie tylko skąd Rosjanie biorą aż tyle złota? Znany analityk rynku metali szlachetnych, Ed Steer zauważył wczoraj, że 1,2 mln uncji złota (37,33 tony) to znacznie więcej, niż Rosja jest w stanie miesięcznie wydobyć.

– Obserwując wrześniowe zwiększenie rezerw przez Centralny Bank Rosji mam wrażenie, że Rosjanie mają gdzieś ukryte złoto, które nie pojawia się w w oficjalnych księgach. Zdeponowanej w banku ilości złota nie można wytłumaczyć w inny sposób – pisze Steer.

Czytaj także:  Dokąd Lecą Samoloty Pełne Złota?