Przejdź do treści

Rosja Chce Szukać Metali Na Księżycu!

Zapasy cennych i rzadkich metali wciąż się kurczą, ale Rosja znalazła rozwiązanie – już w 2016 roku planuje wznowienie eksploracji Księżyca. Na początku w kosmos wysłane zostaną statki bezzałogowe, a pierwszą misję z astronautami na pokładzie zaplanowano na 2030 rok.

Rosjanie chcą w ten sposób pozyskiwać rzadkie metale, niezbędne m.in. dla rozwoju branży elektronicznej, alternatywnej energetyki i sektora obronnego. Nad wartym 2,5 miliarda dolarów projektem pracują wspólnie Rosyjska Akademia Nauk, Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Moskiewskiego i Rosyjska Agencja Kosmiczna.

Ostatni statek kosmiczny wysłany przez Rosję na Księżyc (Luna-24) wystartował w 1976 roku. Jak donosi portal Russia Beyond the Headlines, najnowsza misja (Luna-25) ma polegać na sprowadzaniu fragmentów skalnych z Księżyca na Ziemię.

Naukowcy wierzą, że powierzchnia Księżyca jest niezwykle bogata w rzadkie metale i że jego eksploracja pozwoli na zniwelowanie ich deficytu. Oraz – co równie ważne – odebranie pozycji lidera Chinom. Co ciekawe, rosyjscy eksperci obliczyli, że dostawy rzadkich metali z kosmosu będą się opłacać bardziej, niż ich wydobywanie w tradycyjnych kopalniach.

MW

Czytaj także:  Czy Rosja Planuje Wprowadzenie Złotej Waluty?