Przejdź do treści

Kopalnie Nie Nadążają Za Wysokim Popytem!

Wszystko wskazuje na to, że w roku 2015 popyt przemysłowy na platynę i pallad ponownie przewyższy podaż. Eksperci biją na alarm – to będzie czwarty taki przypadek z rzędu!

Warto zauważyć, że już w tym roku tzw. nadwyżkowy popyt na platynę i pallad wyniósł kolejno 1,13 mln i 1,62 mln uncji. Z tak dużym zachwianiem równowagi rynkowej nie mieliśmy do czynienia od ponad 30 lat!

Główną przyczyną niewystarczającej podaży jest najdłuższy w historii, bo aż pięciomiesięczny strajk górników na terenie Republiki Południowej Afryki – dotychczasowego lidera pod względem światowego produkcji platyny i wicelidera w przypadku palladu. Trwająca do czerwca stagnacja zaowocowała niemal 6-procentowym spadkiem wydobycia palladu i ponad 18-procentowym spadkiem wydobycia platyny, której w RPA wyprodukowano zaledwie 3,46 mln uncji. Jak wskazuje portal Goldinvest.de, jest to najniższy wynik od niemal 20 lat.

A to jeszcze nie koniec! Zdaniem ekspertów, z biegiem lat dysproporcja między popytem i podażą białego metalu ma się tylko pogłębiać. Wszystko to za sprawą rosnącego popytu przemysłowego, ponieważ platyna od lat wykorzystywana jest do produkcji katalizatorów samochodowych. Przewidywany wzrost popytu motoryzacyjnego – szczególnie w Chinach i w Ameryce Północnej – musi więc pociągnąć za sobą także zwiększone zapotrzebowanie na kruszec, a tym samym – wzrost jego ceny. To dobra wiadomość dla inwestorów, którzy coraz częściej decydują się na ulokowanie majątku w cenniejszej nawet od złota platynie.

AM

Czytaj także:  Białe złoto czy platyna?