Przejdź do treści

Hindusi Mają Złoto Za Bilion Dolarów!

Według najnowszych szacunków Światowej Rady Złota (WGC), Hindusi posiadają obecnie aż 22 tysiące ton złota. Przy obecnych notowaniach kruszec ten wart jest prawie bilion dolarów!

Ponieważ złoto jest przechowywane głównie w domach i świątyniach, większość tego majątku pozostaje martwą inwestycją – uważa VP Nandakumarr, szef jednej z największych w Indiach spółek udzielających pożyczek za złoto.

– Importujemy złoto, choć posiadamy już tony kruszcu. Zgromadzony przez obywateli majątek w żaden sposób nie przyczynia się do rozwoju ekonomicznego kraju, a gdyby zacząć nim obracać, gospodarka wreszcie nabrałaby przyspieszenia – mówi Nandakumarr.

Monetyzacja posiadanego przez Hindusów złota może się udać, jeśli ci zaczęliby je wykorzystywać jako zastaw dla pożyczek z banków i innych instytucji. Co więcej, wprowadzenie prywatnego złota do obrotu pomogłoby także zmniejszyć przemyt kruszcu do kraju.

Aby zachęcić obywateli do zaangażowania złota w bieżące operacje finansowe, rząd będzie musiał jednak wprowadzić odpowiednie, zachęcające do tego regulacje. Na razie jedynym działaniem stymulującym rynek złota w Indiach jest niedawne zniesienie wymogu 20-procentowego reeksportu sprowadzanego do kraju kruszcu.

MW

Czytaj także:  Tędy Przechodzi 40% Światowego Złota!