Przejdź do treści

Ukraińskie Rezerwy Złota to… Pomalowany Ołów!

W nadchodzącym nowym roku pracownicy Ukraińskiego Banku Centralnego będą mieli ciekawe tematy do przemyśleń. Jak donosi Bloomberg, aż 11 kilogramów złota znajdującego się w skarbcu oddziału w Odessie okazało się ordynarnymi fałszywkami. Policja wszczęła już w tej sprawie dochodzenie.

W przypadkach podobnych oszustw złodzieje zwykle starają się przynajmniej, by fałszywe złoto prezentowało się wiarygodnie. W tym celu odlewają sztaby z wolframu i pokrywają je cienką warstwą kruszcu. Tym razem jednak zdecydowali się na ołowiane bloki pomalowane złotą farbą. Okazuje się, że to wystarczyło, przynajmniej na kilka miesięcy.

Złoto-podobne sztabki zarejestrowano w systemie jako czysty kruszec i przyjęto do magazynu. Nie wiadomo dokładnie kiedy się to wydarzyło, jednak policja sądzi, że fałszywe złoto mogło być stopniowo deponowane od kwietnia tego roku. Podejrzenia padły na razie na jednego z pracowników banku, który w ostatnim czasie tajemniczo zniknął.

Zastępca szefa Banku Centralnego, Oleksandr Pysaruk, ogłosił kilka dni temu, że instytucja wstrzymuje skup złota od obywateli do czasu wypracowania nowych procedur.

MW

Czytaj także:  Kiedy Cena Złota Się Podwoi?