Przejdź do treści

Co Czeka Srebro w 2015 Roku?

Choć srebro zakończyło miniony rok aż 19,9 proc. pod kreską (spadek z 19,94 USD za uncję na początku roku do 15,97 USD), wiele wskazuje na to, że zła passa minęła. Większość analityków prognozuje, że obecny rok srebro skończy na poziomie 16-17 USD za uncję, a może być jeszcze lepiej – czytamy w serwisie SilverInvestingNews.com.

Skąd takie przewidywania? Za mocnym wynikiem białego metalu przemawiają trzy podstawowe argumenty:

1. Korekta relacji złoto/srebro

Jak wielokrotnie pisaliśmy, relacja cen złota do srebra jest zaburzona – widać to zarówno pod względem historycznym, jak i ekonomicznym (patrząc choćby na zasoby metalu, wielkość produkcji i koszty wydobycia). Niektórzy analitycy wierzą, że w 2015 roku relacja cen złota i srebra spadnie przynajmniej do poziomu 60:1. Jeśli faktycznie tak by się stało, biorąc pod uwagę obecne notowania złota na poziomie 1230 USD z uncję, cena srebra przekroczyłaby poziom 20 USD, przynosząc dzisiejszym inwestorom blisko 25 proc. zysku.

2. Wyższy popyt przemysłowy

Biały metal odgrywa niezwykle istotną rolę w wielu gałęziach współczesnego przemysłu i choć niektóre branże są w stanie zastąpić srebro tańszymi metalami, to większość nie może skorzystać z zamienników. Z właściwości srebra w dziedzinie produkcji czystej energii coraz chętniej korzystają dziś takie gospodarki jak Chiny, Niemcy czy Japonia i jak wynika z najnowszego raportu Silver Institute, popyt przemysłowy na srebro w latach 2013-2018 ma wzrosnąć aż o 27 proc. Podaż za nim nie nadąży.

3. Silny popyt fizyczny

Popyt ze strony inwestorów, zarówno indywidualnych jak i instytucjonalnych, powinien utrzymać się na wysokim poziomie. Tendencję tę widać chociażby w wynikach Mennicy Stanów Zjednoczonych, która w 2014 roku odnotowała rekordową sprzedaż srebrnych monet. Dobre wyniki notują także srebrne fundusze ETF, zwłaszcza w porównaniu z tymi złotymi.

Czytaj także:  Złoto — suma wszystkich lęków. Czego boją się inwestorzy?

Wszystko to wskazuje, że 2015 rok powinien być dla srebra korzystny. Jeśli zatem w nadchodzących miesiącach prawa ekonomii znów zaczną obowiązywać na rynku metali szlachetnych, przed nami okres wzrostów.

MW