Przejdź do treści

Kto Zarobił Na Rynkach Towarowych?

Jak co roku, firma US Global Investors przygotowała przystępne zestawienie rocznych zwrotów z inwestycji na rynkach towarowych. Zwycięzcami w minionym roku zostali inwestorzy którzy postawili na pallad – ci mogą się cieszyć zyskami na poziomie 11,35 proc.

Spośród 14 przedstawionych surowców, złoto z wynikiem -1,72 proc. zajęło w zeszłym roku piątą pozycję. Warto jednak podkreślić, że złoto okazało się w tym czasie drugą najlepiej radzącą sobie walutą. Choć w ujęciu dolarowym zanotowało niewielką stratę, w innych walutach osiągnęło znacznie lepsze wyniki.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę w powyższym zestawieniu?

Po pierwsze, dwa surowce z najgorszym wynikiem – ropa i gaz – w ubiegłym roku zajęły dwa pierwsze miejsca. Takie krótkoterminowe wahania cen na rynkach towarowych stanowią świetny dowód na to, że o surowcach inwestorzy powinni myśleć długoterminowo.

Po drugie, w roku, kiedy złoto poradziło sobie relatywnie dobrze, notowania srebra spadły aż o 19,34 proc. To żadna nowość, że srebro jest znacznie bardziej podatne na wahania cen, jednak zwykle podąża w tym samym kierunku co złoto. W minionym roku tak się nie stało. Czy zatem czas na korektę?

MW

Czytaj także:  Fed nie może niczego obiecać. Złoto się odbiło