Przejdź do treści

Czy Rosja Planuje Wprowadzenie Złotej Waluty?

Dyplomatyczna izolacja, dotkliwa deprecjacja krajowej waluty i spowolnienie gospodarcze, z którymi zmaga się Moskwa, poważnie zaszkodziły międzynarodowej pozycji Federacji Rosyjskiej.

Wszystkie powyższe problemy mogą popchnąć władze na Kremlu do podjęcia bardzo radykalnych kroków. Jednym z najbardziej interesujących rozwiązań, mających przywrócić Rosji status światowego mocarstwa, jest wdrożenie wymienialności rubla na złoto. Wbrew pozorom, remonetyzacja w złocie może być logiczną konsekwencją obecnych działań rządzących.

Po pierwsze, Moskwa od lat jasno wyraża niechęć do pozostania na łasce polityki monetarnej Stanów Zjednoczonych i innych sojuszników Paktu Północnoatlantyckiego. Co więcej, Rosjanie są gotowi do strategicznej rozgrywki przeciwko Zachodowi, czego najlepszym dowodem było listopadowe wystąpienie gubernatora Banku Rosji. Medialny komunikat zdradził nie tylko ostatnie masowe zakupy fizycznego kruszcu przez bank centralny, ale zasugerował skoordynowane z władzami działania mające wykorzystać złoto jako śmiercionośną broń w nieoficjalnej wojnie walutowej.

Po drugie, pomimo presji międzynarodowej, Rosja unika polityki wyprzedaży rezerw kruszców, która w poprzedniej dekadzie popchnęła kraje takie jak Wielka Brytania, Francja, Hiszpania i Włochy do spieniężania złota na rzecz nieudanych prób ratowania swoich gospodarek. Zaskakujące były nie tylko wydane dyspozycje, ale także niewiarygodnie niskie ceny, w jakich chociażby premier Gordon Brown sprzedał 400 ton brytyjskiego kruszcu. Zupełnie odmienny pogląd prezentowany jest przez aktualne władze Kremla, gdzie nawet w obliczu grudniowego załamania kursu rubla nie zdecydowano się na wykorzystanie rezerw. Co więcej, w kolejnym miesiącu kontynuowano intensywne zakupy, zwiększając rezerwy o kolejne 20 ton kruszcu.

Po trzecie, ogromne zakupy dokonane przez Rosjan mają po części dać pewność, iż w obiegu znajduje się wystarczająca ilość gotówki, zapewniająca pozytywny przebieg tak fundamentalnej transformacji. W warunkach stabilizacji po międzynarodowym szoku naftowym, który szczególnie dotknął tamtejszą gospodarkę, wykorzystanie złota w polityce monetarnej pozwoli Rosji stać się znacznie bardziej pewnym i zaufanym partnerem handlowym.

„Złoty standard jest bardzo atrakcyjny politycznie, głównie ze względu na transformację rubla w potężną walutę oraz poprzez znaczącą redukcję odpływu kapitału” – podsumowuje dr Enrico Colombatto, profesor ekonomii na Uniwersytecie w Turynie.

13 komentarzy do “Czy Rosja Planuje Wprowadzenie Złotej Waluty?”

 1. W zeszłym roku rosyjska waluta straciła ponad 45 proc. wobec dolara.Pod koniec grudnia kurs na tej parze walut spadł do poziomu blisko 80 rubli za jednego dolara. Według Bloomberga rubel miał w 2014 roku najgorsze wyniki spośród 170 walut świata. Nic dziwnego,że Rosja ima się wszystkiego by wzmocnić pozycję rubla.

 2. „Putin” dobrze myśli: osłabianie USA oraz dolara, by zakończyć dominację tej waluty na świecie. Czyli zamiast prawdziwej wojny, wojna na waluty…..

 3. No to mamy kłopot. Rosjanie wyprodukują złote Kałasznikowy i będą strzelać do zgniłych kapitalistów z Zachodu złotymi rublówkami – masakra!!! :-)

 4. Zakupy złota przez Federacje Rosyjską trwają już od dłuższego czasu. Od dawna (XV w.) wiemy, że bulionizm to bardzo dobry sposób na zabezpieczenie się i wzrost wiarygodności w trudnych czasach.

 5. To była tylko kwestia czasu, Putin jeszcze nieźle namiesza, nigdy nie zachęcał obywateli do zakupów złota, jak to czynił np. chiński rząd a sam już podczas pierwszej kadencji prezydenckiej oświadczył, że Rosja powinna ulokować w złocie 10 proc. rezerw walutowych. W wielu przypadkach prywatne zakupy złota są dokonywane dyskretnie, niekoniecznie z oficjalnych źródeł, stąd trudno o dokładne szacunki ile Rosja kumuluje kruszcu, ale kto mądrzejszy, nieźle się już zapewne zabezpieczył przed niewypłacalnością czy bankructwem…przy takim przywódcy…..

 6. I znów się potwierdza, że złoto jest świetnym zabezpieczeniem. Rosjanie nie są w ciemię bici i wiedzą co robią. Kruszec zawsze miał konkretną wartość. Ciekawe tylko jaki ustalą przelicznik rubel/złoto.

 7. Pogratulować Panu Putinowi. Jednakże mówienie a działanie to dwie istotne kwestie. Wiele państw jak i ekonomistów mówi o powrocie do standardu złota. Chociaż Rosja to nie mały gracz na rynku monetarny jak i rynku złota. Czas pokarze co się wydarzy.

 8. justyna_brodowska@wp.pl

  Złoto- Broń Putina w wojnie walutowej ?
  Słuszny wybór! Rosjanie zajmują ósme pod względem wielkości rezerwy złota na świecie. Prześcignęli w tym względzie Szwajcarię i Chiny. Co za tym idzie złoto spokojnie może stanowić narzędzie w wojnie walutowej wytoczonej amerykańskiemu dolarowi przez Kreml. Pod względem produkcji Rosja w 2013 r. znajdowała się na trzecim miejscu na świecie, dostarczając 248,8 ton złota, tj. o 8,3 proc. więcej niż w roku poprzedzającym.

 9. No to było wiadomo. Rosja wie co robi i w jakie kruszce się zabezpieczać i zasoby bogaci każdego dnia zapewne. Jak to Sylwia powiedziała bedzie wojna na waluty :)

 10. W 1933 dolar tez miał parytet w złocie. A co sie wydarzyło wtedy w Amerycy chyba dobrze wiemy. Według mnie złoto to fajna sprawa. Warto mieć te 10-15 procent w złocie. Ale ważniejsze są fundamenty gospodarcze, wynalazki, technika itd. Co z tego, ze masz ropę jak nie umiesz jej wydobyć, co z tego, ze masz dużo ziemi jak nie potrafisz jej uprawiać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.