Przejdź do treści

Nowe Śledztwo Ws. Manipulacji Cenami Złota!

Amerykańskie władze rozpoczęły śledztwo dotyczące manipulacji cenami metali szlachetnych, obejmujące przynajmniej 10 największych banków – donosi dziennik Wall Street Journal.

Prokuratorzy z wydziału antymonopolowego amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości przyglądają się procesowi ustalania cen złota, srebra, platyny i palladu w Londynie. Komisja Handlu Towarowymi Kontraktami Terminowymi wszczęła ponadto śledztwo cywilne.

Pracownicy HSBC przyznają, że Departament Sprawiedliwości wystąpił o wydanie dokumentów związanych z oskarżeniami o manipulacje i praktyki monopolowe, jednak obydwa procesy są jeszcze we wczesnym stadium. Przedstawiciele banku deklarują, że w pełni współpracują z amerykańskimi władzami.

Banki objęte śledztwem to także Bank of Nova Scotia, Barclays, Credit Suisse, Deutsche Bank, Goldman Sachs, J.P. Morgan Chase, Société Générale, Standard Bank i UBS, jednak ich przedstawiciele jak na razie odmawiają komentarza.

Kontrole, jakie w ostatnich latach wszczęto w sprawie nieprawidłowości na rynku metali szlachetnych pokazują, jak znaczący wpływ na notowania mają praktyki największych instytucji finansowych. Miejmy nadzieję, że dzięki wzmożonym postępowaniom wyjaśniającym wkrótce poznamy dalsze szczegóły.

MW

13 komentarzy do “Nowe Śledztwo Ws. Manipulacji Cenami Złota!”

 1. Czyli banki ustawiały pod siebie niski kurs by móc tanio kupować a za jakiś czas podnieść notowania. Jeśli manipulacje okażą się prawdą to cena skoczy. Nie bądźmy więc bierni i zróbmy inwestycję póki jest na to pora (dobra cena).

 2. Panie emigrancie, popieram, „tylko uczciwa praca popłaca”, ale skoro już się ciężko zapracuje to i należy rozsądnie i z głową ulokować oszczędności, a skoro banki już są na tapecie to prawda kto ? jak ? gdzie ? kiedy ? wyjdzie na jaw ;) aż sama jestem ciekawa skutków. Jedno jest pewne i niezaprzeczalne, do mojego „banku domowego” nikt nie zajrzy, nie skontroluje…wiem ile i za co mam !!!

 3. Dokładnie jeżeli mamy jakaś „skarpete” zaskórników najlepiej i najbezpieczniej zamienić na czyste złoto. Pewna lokata. Inflacja w dole to zamianami póki czas.

 4. kochani pamiętajcie że w tym przypadku złapano za rękę. Przy takich graczach ten przekręt to tylko czubek góry lodowej

 5. justyna_brodowska@wp.pl

  Kontrola musi być!
  Względem Szwajcarii : sprawująca nadzór nad rynkiem finansowym Finma ujawniła, iż odkryła „poważne nieprawidłowości” jeśli chodzi o kontrakty zawierane przez pracowników banku UBS. Śledztwo dotyczyło właśnie manipulacji na rynku walutowym i właśnie cennych metali.
  Fixing cen do niedawna odbywał się drogą telefoniczną, co – jak udowodnili regulatorzy na kilku rynkach – pozwalało traderom na wpływanie na ceny złota, srebra czy platyny. W przypadku platyny czy palladu wprowadzono już system elektronicznych aukcji. Podobna zmiana czeka również rynek złota!

 6. Może to dobry czas wykorzystać zamieszanie związane z manipulacjami cenowymi i zainwestować. Z drugiej strony to ciekawe jak skończy się śledztwo, bo od lat duży wpływ na notowania cen mają największe instytucję finansowe.

 7. Od dawna widać, że na pół godziny przed każdym!!! fixingiem cena złota gwałtownie idzie w dół o 7-10 $ i zaraz potem ponownie rośnie. A kurs fixingu idzie w świat jako oficjalna cena.
  Większość firm handlujących kruszcami nie bierze fixingu pod uwagę przy ustalaniu cen, ale wpływ na notowania giełdowe pozostaje. Jeśli dodać do tego permanentną manipulację kursem dolara i euro w ciągu dnia, zwykły inwestor jest totalnie wygłupiony co do kursu złota i światowych trendów.

 8. Znów afera z udziałem HSBC, plus cała reszta jednych z największych tego świata. Banki krzyczą głośno i wyraźnie „ROBIMY Z WAMI CO CHCEMY ” !!! Nauczka by się przydała, więc przestańcie wspierać złodziei i weźcie sprawy w swoje ręce. Kruszec będący najlepszym długoterminowym nośnikiem wartości skutecznie zdywersyfikuje każdy portfel. 100g złota to koszt około 15 tyś złotych, wymiary to 60mm x 40mm x 4mm. Czy tak ciężko schować taką małą sztabkę w domu ? W 1 miesiącu tego roku można było zarobić około 20 %. w Pierwszym kwartale ubiegłego roku około 17 %. a Wy wolicie 3,5 % w skali roku ?

 9. Alfa Echo dobrze pisze ,ba jeszcze trzeba dodac ze bankowe procenty sa opodatkowane a przy zlocie podatek Belki zostaje w kieszeni nie wiec jak by nie liczyc jestes sporo do przodu

 10. Złoto jest jeszcze bezpiecznym sektorem popatrzcie panowie na rynek walutowy ! CO TAM SIĘ DZIEJE ! Zmowa bankowa to za małe określenie …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.