Przejdź do treści

Nowe Śledztwo Ws. Manipulacji Cenami Złota!

Amerykańskie władze rozpoczęły śledztwo dotyczące manipulacji cenami metali szlachetnych, obejmujące przynajmniej 10 największych banków – donosi dziennik Wall Street Journal.

Prokuratorzy z wydziału antymonopolowego amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości przyglądają się procesowi ustalania cen złota, srebra, platyny i palladu w Londynie. Komisja Handlu Towarowymi Kontraktami Terminowymi wszczęła ponadto śledztwo cywilne.

Pracownicy HSBC przyznają, że Departament Sprawiedliwości wystąpił o wydanie dokumentów związanych z oskarżeniami o manipulacje i praktyki monopolowe, jednak obydwa procesy są jeszcze we wczesnym stadium. Przedstawiciele banku deklarują, że w pełni współpracują z amerykańskimi władzami.

Banki objęte śledztwem to także Bank of Nova Scotia, Barclays, Credit Suisse, Deutsche Bank, Goldman Sachs, J.P. Morgan Chase, Société Générale, Standard Bank i UBS, jednak ich przedstawiciele jak na razie odmawiają komentarza.

Kontrole, jakie w ostatnich latach wszczęto w sprawie nieprawidłowości na rynku metali szlachetnych pokazują, jak znaczący wpływ na notowania mają praktyki największych instytucji finansowych. Miejmy nadzieję, że dzięki wzmożonym postępowaniom wyjaśniającym wkrótce poznamy dalsze szczegóły.

MW

Czytaj także:  Iluzja Poprawy, Spokój Na Rynkach: Analiza Rynku Złota