Przejdź do treści

Poznaj Historię Złota!

Kto opracował technikę wytapiania złota? Co kryje się pod nazwą Ying Yuan? Który naród jako pierwszy oparł swój system walutowy na złocie i kiedy rozpoczęła się pierwsza gorączka złota w historii Stanów Zjednoczonych? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie poniżej.

21

16 komentarzy do “Poznaj Historię Złota!”

 1. Precyzyjny , czysty przekaz dla czytelników. Złoto to najpewniejsza inwestycja, od starożytności po dzisiejsze czasy . Jest to bezkonkurencyjna „waluta” bez twarzy, która zawsze będzie w cenie.

 2. Cały artykuł. Właściwie obrazek pokazuje, że przez wieki liczyło się tylko złoto. Nie bez powodu wszystkie insygnia królewskie były właśnie z tego metalu. Brakuje mi tu jednak jeszcze „podboju obu Ameryk”.

 3. Całkowicie zgadzam się z Patrykiem. Nie ma co się oszukiwać to właśnie legendarne El Dorado najbardziej wpłynęło na wyobraźnię europejczyków. Do dziś mam cichą nadzieję, że istnieje

 4. W 100% zgadzam się z Kamilą! :) A do tego tekst+obrazek łatwo zostają zapamiętane. Słynne „gorączki złota” trwają do dzisiaj, przechodzą z ojca na syna. Idealny obraz jak ważny jest ten kruszec.

 5. Bardzo dobrze przedstawiona historia i teraźniejszość tego cennego metalu.
  Dobrze jest sobie przypomnieć jak wielką rolę złoto odgrywało (i odgrywa) w historii ludzkości. Pożyteczna lektura.

 6. „Gorączka złota” – już nawet dziecko kojarzy tą nazwę :) Złoto towarzyszy nam od najmłodszych lat. Artykuł w bardzo czytelny, zwięzły i prosty, a co za tym idzie, przemawiający do czytelnika sposób nakreślił historię tego, jakże rozpoznawalnego na całym świecie metalu.

 7. Zarówno wyznacznik luksusu i bogactwa jak i obiekt pożądania tych, którzy nie koniecznie ciężką pracą chcą wejść w jego posiadanie. Historia powinna przedstawiać również ciemne aspekty jego istnienia. Niezliczone są przypadki grabieży, plądrowania wiosek i miast. Chęć posiadania tego kruszcu często niosła za sobą śmierć.
  Artykuł obrazuje jak ewoluowało na przestrzeni wieków oraz przedstawia jak ważny był ten kruszec. Nie zapominajmy jednak, że złoto to nie tylko pieniądz, ładna biżuteria, waluta czy prestiż. Jest źródłem różnych konfliktów, oszustw i skandali. Posiada równie bogatą „ciemną stronę” swojej historii zapisaną na nieszczęściach i cierpieniach innych ludzi.

 8. To co piszecie wydaje sie sensowne, ale nie potrafię zaufać. Tyle inwestycji i wszystko straty. Dlaczego ze złotem ma być inaczej ?

 9. Złoto to najbardziej pożądany kruszec na świecie, którego można właśnie z pieniężyć na całym świecie. Wiadomo że jest to inwestycją długo terminowa aczkolwiek z czystym zyskiem. Trzeba głównie obserwować giełdę by wiedzieć który moment jest dobry na kupno a który na sprzedaż.

 10. Do Złotnik. Jak rozumiem pod pojęciem inwestycje kryje się szeroko rozumiane inwestowanie w akcje oraz pieniądze? Gdzieś dopiero na obrzeżach tego pojęcia są kruszce? Otóż z nimi (kruszcami – czyli między innymi złotem) jest właśnie inaczej niż z resztą. Akcje, obligacje czy waluty zawsze można dodrukować czego nie można zrobić w przypadku kruszcu. Widać zatem, że ma on bardziej stałą wartość. Historia udowadnia zaś, że nawet mimo chwilowych spadków ceny złota i tak zawsze wyjdziemy na plus. Gdy zwykłe waluty są chwiejne a akcje firm w jeden dzień potrafią stracić 50% swojej wartości, złoto zawsze będzie świetnym materiałem inwestycyjnym.

 11. Dokładnie, Panie Patryku, rozważając inwestowanie, nie wyobrażam sobie inaczej, aniżeli dywersyfikować portfel inwestycyjny i lokować 10% oszczędności w pewne, namacalne źródło jakim są kruszce, nic ich nie zniszczy…nikt nie zdewaluuje nie dodrukuje, …a czasy ciężkie przed nami ;( tylko rozważne i mądre decyzje już teraz mogą zapobiec późniejszym nerwom i stresom, że na emeryturze obecne, młode pokolenie nie będzie miało odpowiedniego standardu życia…

 12. justyna_brodowska@wp.pl

  W świetny sposób przedstawione najważniejsze fakty odnośnie historii złota.
  Jeśli chodzi o ” niepokoje” związane z inwestowaniem w złoto do mnie osobiście najbardziej przemawia między innymi względnie stała wartość nabywcza.
  Proponowana inwestycja niewątpliwie umożliwia nam planowanie przyszłości. Przykładowo z każdej wypłaty zamiast finansować ZUS, który wypłaci nam max 20% tego co wpłaciliśmy moglibyśmy kupować określoną ilość złota, którego wartość nabywcza pozostanie stała. Łatwo byłoby nam zaplanować naszą emeryturę. Oznaczałoby to jednak niezależność od Państwa co jest wbrew politykom.

 13. justyna_brodowska@wp.pl

  W świetny i prosty sposób przedstawiona historia złota.
  Jeśli chodzi o ” niepokoje” związane z inwestycją w złoto mnie osobiście najbardziej przekonuje fakt względnie stałej wartości nabywczej tego kruszcu. Zapewnia nam to stabilności i niewątpliwie umożliwia planowanie przyszłości. Rozsądną alternatywą comiesięcznego finansowania ZUS, który wypłaci nam maksymalnie 20 procent tego co wpłaciliśmy jest nabywanie określonej ilości złota. Znacznie łatwiej byłoby nam zaplanować bezpieczną emeryturę dodatkowo uniezależniając się od państwa.

 14. Można by powiedzieć „Komiks” dotyczący złota, a właściwie odpowiadający na podstawowe pytania : skąd, jak, gdzie, kiedy i dlaczego ? Bardzo przejrzysta i ciekawie pokazana historia złota, zarówno dla tych którzy o złocie wiedzą niewiele jak i dla tych którzy chcieli by się coś dowiedzieć czegoś więcej.

 15. МиколаТа це взагалі якась расова ІÐÂ¸Ã‘ÐºÑ€Ð¸ÃüінаÑ´‘–я так як-би ми не у своїй країні живемо я це всюди розповім де тільки можна буде і Український переклад кращий і сподіваюсь усі українці такої думки ((((((((

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.