Przejdź do treści

Prognozy Dla Srebra Coraz Lepsze!

Według najnowszych prognoz Capital Economics stopa zwrotu z inwestycji w srebro na koniec 2016 roku może wynieść nawet 37 proc. Jeden z czołowych doradców makroekonomicznych szacuje, że już w tym roku srebro poradzi sobie lepiej niż złoto.

Prognozowany ruch cenowy nie będzie niestety tendencją jednostronną. Ustąpienie strachu związanego z globalną recesją oraz stabilizacja sytuacji w Grecji mają na nowo skierować uwagę inwestorów ku zacieśnianiu polityki pieniężnej Stanów Zjednoczonych. Taki rozwój wydarzeń prawdopodobnie ponowi sprawdzenie wsparcia dla złota przy cenie $1200 za uncję, poniżej której schodziliśmy już trzy razy od czerwca 2013.

Jednakże zdaniem Capital Economics granica $1200 jest „kosztem krańcowym”, co oznacza, że każdy spadek poniżej takiej ceny poskutkuje obniżeniem podaży, mającym ustabilizować ceny na nowym poziomie.

Za największe zagrożenie dla cen metali szlachetnych w dalszym ciągu uznaje się zmiany monetarne w Stanach Zjednoczonych. Jednak wsparcie ze strony Fed-u może zostać skutecznie zastąpione przez inne silne determinanty. Zmiany stóp procentowych w innych wielkich gospodarkach, wzmożona zmienność tradycyjnych aktywów, a także bardzo silny popyt na fizyczny kruszec ze strony rynków wschodzących mają poskutkować wzrostem ceny złota do $1400 za uncję w tym roku, a w przyszłym – do poziomu $1470.

Srebro, w przeciwieństwie do złota, jest o wiele bardziej zależne od popytu przemysłowego, a jego cena w ostatnim czasie została drastycznie osłabiona z tych samych powodów, które obniżyły wycenę wszystkich metali przemysłowych. Druga stroną medalu jest jednak to, że srebro jako metal szlachetny ma teraz o wiele więcej miejsca do odbicia – twierdzą eksperci Capital Economics.

Oczekują oni, że do końca roku ceny białego metalu wzrosną do 20-23 dolarów za uncję, aby w następnym pokonać granicę 25 dolarów. Najważniejsze jest jednak zmniejszenie stosunku ceny złota do srebra z aktualnego poziomu 72 do bardziej uzasadnionego ekonomicznie, wynoszącego niespełna 60.

26 komentarzy do “Prognozy Dla Srebra Coraz Lepsze!”

 1. Od dawna wiadomo, że srebro jest niedowartościowane. Było tylko kwestią czasu aż słupki giełdowe wystrzelą w górę, przynosząc właścicielom kruszcu niebotyczne zyski. Tak samo jest ze złotem. Niemożliwe jest by spadło i należy jedynie czekać na odbicie, które musi nadejść.

 2. Największym producentem srebra w Europie jest Polska. Dzięki dolnośląskim złożom miedzi i srebra eksploatowanym przez KGHM Polska Miedź wytwarzane jest rocznie ok. 1300 ton srebra rafinowanego, niestety z uwagi na wyeksploatowanie łatwo dostępnych złóż od 2010 roku można obserwować zmniejszone wydobycie w wielu dotychczasowych kopalniach, co za tym idzie, nie znamy dnia ani godziny…

 3. Srebro właśnie zaczyna mieć swoje 5 minut. Najbliższe lata będą głównie dotyczyć srebro jego zapotrzebowanie w przemyśle cały czas rośnie natomiast pokłady srebra kurczą się szybciej niż złoto już szacuje się że jest go znaczniej mniej niżeli złota na świecie. Tym bardziej że srebro jest cięższe do odzyskania niżeli złoto.

 4. Zgadzam się z Patrykiem, że srebro jest niedowartościowane, i że to kwestia czasu ze właściciele srebra będą liczyć zyski ;)

 5. Jak wiadomo wiele, wiele….osób bardziej cieszy się z posiadanego złota(sam jego widok wywołuje o wiele większe(!) emocje niż srebro ) więc teraz nas jak i innych sprzedających czeka duża próba aby przekonać ludzi( niestety nie wszyscy są na bieżąco jak pewnie każdy sprzedający się przekonał) by jednak inwestowali w srebro. :)

 6. Ludzie sami wiedzą w co chcą inwestować. Czy jest to złoto srebro czy brylanty. Dla mnie osobiście to była kwestia czasu jak srebro stanie się mocnym kruszcem na rynku inwestycyjnym. Moze i faktycznie jest to jezzcze nie dowartościowany kruszec ze względu na mniejsze pożądanie przez inwestorów, ale każdego dnia widzimy większe grono inwestorów zainteresowanym właśnie tym kruszcem.

 7. Zgodzę się z wami, że jest to niedowartościowany kruszec natomiast tzw. młodszy brat ma bardziej gwałtowne ceny niż złoto. Dobra inwestycja dla tych którzy nie maja pokaźnego portfela.

 8. Przede wszystkim srebro jest ciekawą alternatywą dla osób, które nie chcą bądź też nie mogą pozwolić sobie na regularne zakupy złota w postaci sztabek bądź monet, natomiast mają chęć dywersyfikowania swoich oszczędności w mniejszych kwotach. Relatywnie niskie koszta zakupu np srebrnej monety inwestycyjnej o gramaturze 31,1 to koszt rzędu 77-130zł co pokazuje, za jak niewielką kwotę jesteśmy w stanie nabyć srebro najwyższej próby.

  1. justyna_brodowska@wp.pl

   Przyszedł i czas na srebro!
   Nie bez kozery już w starożytności nazywane przez wielu ” złotem, którego słoneczny
   promień skierowany jest do wewnątrz, zamiast zamanifestować się na zewnątrz”.
   Odnalazło swe zastosowanie między innymi w medycynie, jubilerstwie, przemyśme. Podobnie jak złoto było walutą niemal od zawsze.
   Wspaniały obiekt inwestycji dla tych, którzy dopiero „uczą się” inwestować.

  2. Mamy 2018, a cena za monetę 999 to nadal 60-150 zł za uncję. Czekam na 100$ ☺.

   Mimo wszystko kupując jedną monetę miesięcznie przez 50 lat dorobię się do emerytury.

 9. Inwestycja w bezpieczną starość, o tym trzeba myśleć kiedy mamy 20-cia, 30-ci lat, i tu złoto, srebro to alternatywa dla rozchwianego rynku.

 10. justyna_brodowska@wp.pl Justyna

  Przyszedł i czas na srebro!
  – Nie bez kozery określane było już w starożytności jako : „złoto, którego słonecznypromień skierowany jest do wewnątrz, zamiast zamanifestować się na zewnątrz”. Odnalazło ono swoje zastosowanie w medycynie,
  przemyśle, jubilerstwie oraz podobnie jak złoto niemal od zawsze było walutą. Dobra inwestycja dla tych, którzy dopiero „uczą się” inwestować.

 11. justyna_brodowska@wp.pl

  Przyszedł i czas na srebro!
  Nie bez kozery już w starożytności nazywane przez wielu ” złotem, którego słoneczny
  promień skierowany jest do wewnątrz, zamiast zamanifestować się na zewnątrz”.
  Odnalazło swe zastosowanie między innymi w medycynie, jubilerstwie, przemyśme. Podobnie jak złoto było walutą niemal od zawsze.
  Wspaniały obiekt inwestycji dla tych, którzy dopiero „uczą się” inwestować.

 12. Wydaje się, że srebro jest dzisiaj dosyć tanie i większe grono inwestorów może sobie pozwolić na taką inwestycje. Niedaleko jak miesiąc temu , przy zakupie srebra traciło się około 30% – biorąc pod uwagę różnicę między zakupem i skupem w tym samym czasie . W odróżnieniu od złota, przy srebrze należy pamiętać o 23% podatku, co powoduje że na pierwszy rzut oka dostrzegamy, że na złocie traci się dużo mniej.. Ceny złota i srebra są ze sobą sprzężone, ale srebro ma większe amplitudy wahań. Zarówno inwestycja w srebro i złoto to inwestycja na lata. Przy ciągłym dodrukowywaniu pieniędzy, racjonalnym posunięciem jest inwestycja w kruszec, będąca bezpieczną lokatą dla naszych oszczędności.

  1. Ile trzeba lat aby stratę 30% przy sprzedaży zakupionego srebra, zniwelować do zera?
   A gdzie zysk na inwestowaniu w srebro ?
   Przy takiej różnicy między sprzedażą a skupem srebra mowa o jakimkolwiek zysku to – pic na wodę. Interes robią handlarze mający dostęp do taniego srebra i pośrednicy oraz naganiacze robiący ludziom wodę z mózgu, że bezpiecznie lokują……ze stratą???

 13. Niedoceniany przez wielu ludzi „biały metal” krok po kroku zaczyna cieszyć się coraz większym zainteresowaniem. Dobre prognozy dla srebra na rok 2015 zapewne sprzyjają temu, iż coraz to większa grupa inwestorów decyduje się na zakup kruszcu.

 14. A czy ktoś się zastanawiał w jaki sposób są określane ceny srebra/złota SPOT? A poprzez giełdę COMEX a jak wiadomo tam można mocno manipulować ceną aby na przykład zbić cenę aby „grube ryby” (czyli banki) mogły kupić kruszec tanio!. Cierpliwości i wytrwałości… Inwestycja to okres długoterminowy!

 15. Bo papierowe złoto to ściema w comexie! Jak się okaże, że w comexie nie ma wystarczającej ilości fizycznego złota na pokrycie papierowego złota to może być ciekawie:)

 16. Mamy 2018, a cena za monetę 999 to nadal 60-150 zł za uncję. Czekam na 100$ ☺.

  Mimo wszystko kupując jedną monetę miesięcznie przez 50 lat dorobię się do emerytury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.