Przejdź do treści

Turcy Wolą Oszczędzać w Złocie

Złoto od wieków pozostaje w Turcji niezwykle cenionym towarem. Szacunek do kruszcu nie zrodził się tam jednak ze względów historycznych czy estetycznych. Obywatele traktują złoto przede wszystkim jako najbezpieczniejszy środek przechowywania swoich oszczędności. Ten trend, szczególnie nasilony w ostatnich latach, wywołał nad Bosforem prawdziwą gorączkę złota.

Wielu mieszkańców Turcji, mającej jeden z najniższych poziomów oszczędności wśród rozwiniętych gospodarek świata, traktuje kruszec nie jako inwestycję, ale jako podstawowe zabezpieczenie „na czarną godzinę”.

Według szacunków, Turcy posiadają aktualnie ok. 3,5 tysiąca ton złota. Z myślą o wprowadzeniu tego złota z powrotem do systemu finansowego, już w 2007 roku banki zaczęły oferować konta denominowane w złocie.

– Pierwszego dnia kupiliśmy kilogram złota, a popyt okazał się trzykrotnie większy. To była doskonała decyzja, dlatego postawiliśmy na intensywny rozwój w tym sektorze – wspomina Seda Yilmaz z Kuveyt Turk Bank, pierwszego banku oferującego takie usługi na terenie Turcji.

Dziś Kuveyt Turk zarządza już 200 tysiącami kont denominowanych w złocie, pozwalających na handel z wykorzystaniem czeków, przelewów, a nawet aplikacji mobilnych.

Premiera bankomatu, wydającego sztabki o wadze 1 i 1,5 grama, okazała się sukcesem. Zapoczątkowany trend natychmiast został podchwycony przez inne banki, a posiadane przez nie rezerwy kruszcu wzrosły z 2 ton w 2007 roku do 250 ton obecnie.

Turcja, w której mityczny król Midas zamieniał wszystko w złoto, to także historyczne centrum wydobycia żółtego metalu. W pogoni za trendem, wydobycie złota również zaliczyło gigantyczny wzrost – z 2 ton wydobytych w 2002 roku, po aż 33,5 tony w 2013 roku. Przyszłość tureckiego wydobycia również rysuje się w pozytywnych barwach, bo – zgodnie z aktualnymi szacunkami – pod powierzchnią może znajdować się jeszcze ponad 6,5 tysiąca ton kruszcu.

Turcy są obecnie czwartym największym konsumentem złota na świecie oraz drugim największym jego eksporterem. – Możliwości są ogromne. Jesteśmy dopiero na początku drogi, a potencjał jest zaskakujący. Rozwijająca się infrastruktura powinna pozwolić Turcji stać się głównym ośrodkiem handlu w regionie – podsumowuje Yilmaz.

23 komentarze do “Turcy Wolą Oszczędzać w Złocie”

 1. Polska podobno też ma bogate złoża złota. Niestety wydobycie tych pokładów może nie być opłacalne na obecną chwilę ale brane jest też pod uwagę odsprzedanie koncesji na eksploatację surowców naturalnych innym krajom. Obala to zatem tezę mówiącą, że w czołówce najlepiej sytuowanych krajów na świecie znajdują się te państwa, które mają najwięcej cennych dóbr naturalnych – a my mamy ich naprawdę sporo.

 2. „Obala to zatem tezę mówiącą, że w czołówce najlepiej sytuowanych krajów na świecie znajdują się te państwa, które mają najwięcej cennych dóbr naturalnych” – Tak jak było ostatnio o Mongolii. Złoto tam jest. A jak ludzie żyją?
  Turcy wiedzą co robią inwestując w złoto. Trzeba je trzymać u siebie a nie sprzedawać.

 3. Mądre decyzje, dzięki temu wzrasta znaczenie Turcji na światowym rynku, następuje poprawa zaufania do gospodarki, przybywa inwestycji zagranicznych i zwiększa się bezpieczeństwo ekonomiczne kraju, brawo, oby każdy miał takie podejście ;)

 4. Trzeba przyznać, że obywatele Turcji wiedzą w co inwestować. Przy ciągłej podaży pieniądza inwestycja w ten szlachetny kruszec jest po prostu zdrowym rozsądkiem ;)

 5. Strzał w 100! Mądra pewna decyzja.Złoto to lokata najpewniejsza. Bo jak nie złoto to co ? Hmm wsumie nic, bo nic innego nie jest tak pewne jak zloto. Najbezpieczniej i najpewniej. Brawo Turcja.

 6. Polska ma 103 tony złota przechowywanego w Londynie. Z tego co mi wiadomo to NBP nie prowadzi żadnych ruchów związanych z kupnem czy sprzedażą. A szkoda bo jesteśmy daleko w tyle z ilością rezerw. Np. Szwajcaria ma 1040 tony. Nie wspominając już o USA,Chinach, Rosji czy Niemczech.

 7. „Obywatele traktują złoto przede wszystkim jako najbezpieczniejszy środek przechowywania swoich oszczędności(…)” szkoda że u nas tak mało ludzi myśli tak jak oni :) Polacy wolą wydawać pieniądze niż inwestować je w złoto…a szkoda…

 8. W Polsce choć wolno, to jednak wzrasta świadomość zabezpieczania własnych oszczędności w złocie. Coraz więcej ludzi poważnie podchodzi do tego typu lokat. Nie mniej zgadzam się z Sylwią, że nadal jest to raczkujący temat.

 9. I kompletnie zgadzam sie ze Turcy maja szacunek dla zlota i jak tylko moga staraja sie zabezpieczyc swoja przyszlosc wlasnie w zlotym kruszcu,przykladem tego jest klijentela
  ktora mamy w naszym sklepie BC zaczelo sie ponad rok temu od jednego Turka pracujacego na kontrakcie w Polsce,teraz mamy stale powiekszajaca sie grupe Turekich klijentow odwiedzajacych nas w kazdy miesiac,widac rowniez zainteresowanie naszych rodakow ale niestety wiekszosc z nas ma przykre doswiadczenia z przeszlosci kiedy nieuczciwe firmy probowaly zrobic majatek na czesci naszego spoloczenstwa,to spowolnilo duze grono potencjalnych inwestorow w zloty kruszec,ale jak pisalem wczesniej, powoli ten kierunek lokaty staje sie bardziej akceptowany na naszym rynku.

 10. Bardzo dobrym pomysłem jest to,że obywatele Turcji mogą korzystać z rachunków depozytowych złota, lokując na nich sztabki i monety. Od takich lokat naliczane są odsetki w postaci złota. Posiadacze złotych depozytów mogą zamienić je na pieniądze według aktualnego kursu. Klienci banków mogą zaciągać kredyty i pożyczki zabezpieczone złotem. Może kiedyś u nas będzie to możliwe. Zgadzam się z Robertem,ze Polacy mają małe zaufanie do złota ale to się zmienia.

 11. Może i w Polsce by się sprawdziło takie konto oszczędnościowe w złocie. Chociaż Polak zrażony drugi raz ciężko wraca do tej samej formy/usługi (chodzi tu o czasy Amber Gold). Jednakowoż ja dla swojej córki staram z oszczędności gromadzić co jakiś czas właśnie w podobny sposób do Turków.

 12. justyna_brodowska@wp.pl

  Jak bardzo w Turcji nie ufa się bankom, pokazują liczby. Złoto przechowywane w tureckich bankach warte jest 8,6 mld dol. To o 270 proc. więcej niż rok wcześniej. Jednak w piwnicach i pod poduszkami Turków – jak szacuje Denniz Bank – leży złoto warte 300 mld dol., czyli ponad 30 razy więcej ;)

 13. W każdym państwie w którym są zawirowania z powodów politycznych , rozwarstwień społecznych i położenia geopolitycznego obywatele wolą lokować pieniądze w solidne inwestycje a nie instrumenty finansowe. Widzieliście kiedyś swoje pieniądze w banku ? One tam w ogóle kiedyś były ?

 14. W Polsce również poziom zaufania klientów do instytucji bankowych jest bardzo ograniczony, a po mimo to liczba osób lokujących swoje oszczędności w złocie w porównaniu do innych krajów europejskich nie powala na kolana. Polacy potrafią oszczędzać i są oszczędni, jednakże wiedza dotycząca przechowywania oszczędności w złocie, wśród rodaków wciąż kuleje.

 15. Zanim Polacy zorientują się jakie korzyści daje dywersyfikacja, inwestycja w złocie, srebrze, kamieniach szlachetnych, swoim oszczędzaniem doprowadzą do hiperinflacji, prześpią najlepszą okazję i znowu będą marudzić że stracili :P

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.