Przejdź do treści

W Jaki Sposób Apple Może Wpłynąć Na Cenę Złota?

Wszyscy fani technologicznych gadżetów z logo nadgryzionego jabłka, z niecierpliwością oczekują premiery najnowszego produktu firmy z Cupertino, którym jest Apple Watch. Tylko nieliczni zdają sobie jednak sprawę, iż ta niepozorna innowacja może bardzo poważnie wpłynąć nie tylko na cenę złota, ale – być może – także na całą gospodarkę światową.

W sytuacji, kiedy rynek wyczekuje chociażby najmniejszych szczegółów cenowych premierowego produktu – ostatnie raporty wyraźnie wskazują, iż Apple planuje miesięczną sprzedaż na poziomie ponad miliona zegarków. I to tylko w specjalnej „złotej” wersji!

Jak wyliczył Josh Center z portalu TidBits, o ile plotki o potężnym wolumenie produkcji są prawdziwe – Apple stanie w kolejce po ponad 1/3 światowej, rocznej podaży złota, niezbędnej do zaspokojenia prognozowanego popytu na nowy gadżet. Dla porównania, spółka z Doliny Krzemowej w ciągu zaledwie dekady będzie potrzebowała niemal tyle złota, ile aktualnie znajduje się w skarbcu Banku Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku!

Zakładając, że złota wersja Apple Watch zawiera 2 uncje kruszcu – można śmiało szacować, iż firma w pierwszym roku przeznaczy na produkcję aż 24 miliony uncji!

Nie trzeba być sceptykiem, aby tak astronomiczne liczby wzbudziły podejrzenia. Mimo publikacji raportu w The Wall Street Journal, porównanie z realnymi wynikami wieloletnich producentów zegarków jest nieuniknione, gdzie przeciętne, roczne wyniki sprzedaży Rolex’a wynoszą około 600 tys. sztuk przy $4,7 miliarda przychodu. Tak duża rozbieżność nie zaskakuje – jednak należy pamiętać, iż Apple jest ekspertem w pokonywaniu kolejnych rekordów sprzedażowych, a sam produkt wymyka się z ram standardowego dobra luksusowego.

Przy obecnych cenach kruszcu, wynoszących ok. $1200 za uncję – pieniężne zapotrzebowanie giganta z Cupertino sięga ponad $28 miliardów. W takiej sytuacji, Apple będzie magazynować więcej złota, niż wynosi nawet roczny przychód Rolex’a. Zakładając, że sprzedaż szwajcarskich zegarków z najwyższej półki wynosi ok. 27 milionów sztuk rocznie – Apple będzie musiał przejąć 45% całego rynku luksusowych zegarków, aby zrealizować swoje założenia.

Nawet jeśli cele zostaną osiągnięte tylko w połowie – wartość sprzedaży nadal przyprawia o zawrót głowy. Mimo wszystko, jeżeli ktokolwiek mógłby kompletnie zdominować ten stary i zmęczony rynek luksusowych zegarków – to bez wątpienia jest to Apple.

15 komentarzy do “W Jaki Sposób Apple Może Wpłynąć Na Cenę Złota?”

 1. Oby te zegarki zrobiły taką furorę jak iPAD-y :) Sama bym chciała mieć taki ;) Już go sobie wyobrażam na mojej ręce ;)

 2. cyt. „Zakładając, że złota wersja Apple Watch zawiera 2 uncje kruszcu(..)”, wnioskuję że pewnie na kopertę zegarka, potrzebne będą te 2 oz = 62,2g .. nie ukrywam , że dość sporo.. nie wiem czy bym się nie bała nosić takiego zegarka :P

 3. Już wiedzę te bezmózgie stada fanów igówienek jak biegną do banku po szybki kredycik żeby kupić izłotego iłocza za 15 tyś i brylować na korporacyjnych spędach nowym nabytkiem

 4. Hmm ja jakoś jestem sceptycznie do tego nastawiona. Rozumie fajny gadżet bardzo pokaźny ale czy ja wiem czy on zrobi takie ” wow” . Będzie dużo ludzi,którzy stwierdzą, że warto – bedzię to metoda zastaw się a postaw się.

 5. Rynek elektronicznych gadżetów pokazał, że nie ma na takie cudeńka wielkiego zapotrzebowania. Inteligentne zegarki czy opaski na ręce nie robią wielkiej furory. Chociaż w sumie to Apple. Oni potrafią sprzedać iphona, który nie jest jakimś cudownym smart- phonem. Zegarek z logiem też pewnie im się uda. Przynajmniej kruszec zdrożeje.

 6. Fajny zegarek a właściwie gadżet. Pewna grupa kobiet na pewno się skusi. W tej cenie wolałabym kupić markę typowo zegarkową z porządnym mechanizmem:)

 7. Dwie uncje ? obstawiam 1 Oz. i o połowę mniejszą sprzedaż wtedy te dane miały by realny sens.
  Dobra luksusowe ok, ale jeśli sprzedaż ma być na poziomie, a bezpieczeństwo noszących takie zegarki na standardowym poziomie to lepiej żeby taki zegar wart był 6 tyś zł a nie 12.

 8. „Przynajmniej kruszec zdrożeje.” – zatem to kolejny powód aby w tej chwili inwestować w złoto :) Nie ukrywam, że całkiem ładne to cudeńko :) Nie mniej chyba wolałabym swoje „zaskórniaki” przeznaczyć na sztabki. A już na pewno nie brałabym kredytu, żeby móc się z nim obnosić….

 9. Zgadzam się z AlfaEcho. Nie mam pojęcia skąd się wzięły 2 Oz, ale jestem przekonany, że to mocno przesadzone wartości. Biorąc pod uwagę, że nie można zegarka zrobić z czystego złota, gdyż grozi to jego krótki żywotem, to sama koperta mogła by ważyć od 80- 120g! Proszę mi wierzyć, że to bardzo dużo, jak na samą kopertę.
  Druga sprawa to fakt, że smartwatch to tylko gadżet. Nic nigdy nie zastąpi prawdziwemu mężczyźnie zegarka mechanicznego. Kobiety za to wolą zegarki, które są znanych marek modowych. Weźmy pod uwagę, że tylko naprawdę zamożnego człowieka będzie na to stać, a tacy często (ale niestety nie zawsze) mają gust. Zwykli ludzi zadowolą się wersją stalową, bądź sportową.
  Mam pewne wątpliwości, aby Apple miał, aż taki duży wpływ na rynek złota. Proszę wziąć pod uwagę, że już dziś firma z Cupertino wydaje złote iPhone i iPady, a nie wpływa to w jakikolwiek sposób na rynek złota.
  Reasumując. Mam poważne wątpliwości, aby przesłanie płynące z artykułu miały kiedykolwiek się ziścić.

 10. Już od wielu lat rozwija się nowy trend w jubilerstwie. Jest to potrzeba łączenia piękna z funkcjonalnością. Jak byłem jeszcze dzieckiem czytałem o próbie łączenia telefonu w wystawną biżuterią. W naszyjniku był mikrofon w kolczykach głośniki a w bransolecie klawiatura. Wtedy telefony służyły TYLKO DO DZWONIENIA. No a teraz ! Proszę wspaniałe wieści.

 11. To jakaś kpina 2 oz złota? Zegarki które mają 20 gram już są uważane za duże ! A jesli to prawda to mało kto to kupi …

 12. Rynek złota bez elektroniki może istnieć ale rynek elektroniki bez złota raczej nie i nie chodzi o estetykę, choć pomysł wyprodukowania milionów zegarków z taka zawartością złota jest grą o klienta czy próbą wpływu na rynek złota ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.