Przejdź do treści

Zachodnie Złoto Płynie Na Wschód

Jak wynika z danych opublikowanych wczoraj przez szwajcarskie służby celne, pod względem wartości (mierzonej we frankach), w ubiegłym roku kraj ten importował złoto przede wszystkim z krajów zachodnich, a większość eksportu trafiła do Azji.

Szwajcaria, będąca kolebką handlu złotem, w 2014 roku importowała 2205 ton kruszcu. Najwięcej sprowadzono z Wielkiej Brytanii, USA i od największych producentów kruszcu z Ameryki Południowej: Chile, Argentyny i Peru (zestawienie pierwszych 25 miejsc poniżej).

Złoto przetopione w największych rafineriach (70 proc. światowej produkcji przechodzi przez cztery szwajcarskie rafinerie: PAMP, Valcambi, Argor Heraeus i Metalor) trafiło przede wszystkim do Azji. Czołowe miejsca w zestawieniu zajmują oczywiście Indie, Hong Kong, Chiny i Singapur. Łączny eksport złota ze Szwajcarii wyniósł w ubiegłym roku 1746 ton.

Dane opublikowane przez służby celne Szwajcarii budzą jednak pewne wątpliwości. Według zestawienia, pod względem eksportu złota ze Szwajcarii Polska znalazła się na 45. pozycji z wynikiem zaledwie 58 kilogramów, a jak wynika z danych naszych dystrybutorów, liczba ta jest wielokrotnie zaniżona.

MW

Czytaj także:  Managerowie Funduszy Na Boku Kupują Złoto