Przejdź do treści

Zachodnie Złoto Płynie Na Wschód

Jak wynika z danych opublikowanych wczoraj przez szwajcarskie służby celne, pod względem wartości (mierzonej we frankach), w ubiegłym roku kraj ten importował złoto przede wszystkim z krajów zachodnich, a większość eksportu trafiła do Azji.

Szwajcaria, będąca kolebką handlu złotem, w 2014 roku importowała 2205 ton kruszcu. Najwięcej sprowadzono z Wielkiej Brytanii, USA i od największych producentów kruszcu z Ameryki Południowej: Chile, Argentyny i Peru (zestawienie pierwszych 25 miejsc poniżej).

Złoto przetopione w największych rafineriach (70 proc. światowej produkcji przechodzi przez cztery szwajcarskie rafinerie: PAMP, Valcambi, Argor Heraeus i Metalor) trafiło przede wszystkim do Azji. Czołowe miejsca w zestawieniu zajmują oczywiście Indie, Hong Kong, Chiny i Singapur. Łączny eksport złota ze Szwajcarii wyniósł w ubiegłym roku 1746 ton.

Dane opublikowane przez służby celne Szwajcarii budzą jednak pewne wątpliwości. Według zestawienia, pod względem eksportu złota ze Szwajcarii Polska znalazła się na 45. pozycji z wynikiem zaledwie 58 kilogramów, a jak wynika z danych naszych dystrybutorów, liczba ta jest wielokrotnie zaniżona.

MW

8 komentarzy do “Zachodnie Złoto Płynie Na Wschód”

 1. Załączona tabelka idealnie pokazuje wpływ kultury na wielkość popytu na złoto. Mieszkańcy Indii- jednego z najszybciej rozwijających się państw wschodu, są przyzwyczajeni do obdarowywania bliskich wyrobami ze złota. Piękny prezent i wspaniała inwestycja w jednym

 2. Piękne i dobre sztabki mogą produkować tylko najlepsi i najwięksi. Szwajcarskie mennice są najlepszym dowodem na tą tezę. Ilość złota jaka przepływa przez ten kraj ewidentnie świadczy o zaufaniu do marki jaką jest „swiss made”. Wiedzą to szczególnie wielcy kupcy złota którzy znajdują się w większości na terenach Azji.

 3. Czy szwjcarzy wstydzą się, że sprzedają do Polski więcej złota niż oficjalnie podają?
  Widocznie nie tylko polak „potrafi” ale i szwajcar też :-)

 4. Patryku, nie tylko mieszkańcy Azji cenią Mennicę Szwajcarską a nasi rodacy również ;) co prawda jest i o wiele mnie ale jednak są.
  Szkoda tylko że Polacy wolą obdarowywać siebie samych złotem niż innych.

 5. My powoli dorastamy do „mądrych” upominków ;) w Indiach sztabki złota w prezencie weselnym dla nowożeńców to standard ;) u nas póki co papier rządzi światem, ale jak historia dowodzi, trwały i wartościowy to on nie jest…

 6. Chińczycy od 6 lat bardzo się starają, a żeby nikt się nie dowiedział ile faktycznie tego złota do nich trafia ( z zaskoczenia chcą dobić amerykanów ) a my narzekamy, że nie ma nas wyżej w rankingu ? Trochę wyobraźni :D To tylko oficjalne wyniki.

 7. justyna_brodowska@wp.pl

  Myślę, że powyższe dane nikogo nie zaskoczyły. Pierwsze co rzuca się w oczy to bezsprzeczny wpływ tradycji i kultury. Indie i Chiny niewątpliwie rządzą rynkiem złota.
  W trzecim kwartale 2014 roku nastąpił silny wzrost popytu na złoto Indiach. Ludność tego kraju w postaci wyrobów jubilerskich nabyła 182,9 ton złota, tj. o 60% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Stanowi to 34% światowego popytu jubilerskiego. Nasilenie popytu następuje głównie we wrześniu, kiedy mieszkańcy zaopatrują się w złoto z przeznaczeniem na obchodzone w październiku Święto Diwali (Festiwal Świateł). Tradycją w Indiach jest obdarowywanie podczas tego święta bliskich złotymi prezentami. Co do Chin ostatnio zmieniły się preferencje nabywców złota – mniej kupują biżuterii wykonanej z 24-karatowego złota. Zwiększony popyt na biżuterię z najwyższej próby złota był w znacznej mierze efektem korupcji w Chinach. Wyroby jubilerskie ze złota najwyższej próby niejednokrotnie stanowiły atrakcyjny prezent zachęcający do korupcji.

 8. To że Chiny nie podają ilości złota, którego są w posiadaniu wiemy nie od dziś. Bardzo ciekawym jest również fakt, że cały złoty kruszec wydobywany na terenie Chin zostaje w kraju. Zysk ze złota który generują Chiny pochodzi głównie z rynku wtórnego. Jeszcze ciekawszym zjawiskiem jest to, że potocznie zwana „fabryka świata” wciąż dokupuje złoto. Widać że nie tylko Chiny, ale i większość krajów Azji, zaufało złotej walucie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.