Przejdź do treści

WGC: Chiny Powinny Zwiększyć Rezerwy Złota

Chiny powinny przynajmniej trzykrotnie zwiększyć poziom posiadanych rezerw walutowych w złocie, aby uchronić się przez ryzykiem walutowym – uważa Światowa Rada Złota (WGC).

– Obecnie udział złota w całkowitych rezerwach Państwa Środka to zaledwie 1,6 proc., co w porównaniu z innymi krajami, nawet tymi rozwijającymi się, jest relatywnie niskim wynikiem (dla porównania: Meksyk – 2,4 proc., Indie – 6,7 proc, Rosja – 12,1 proc.) Idealnym poziomem złotych rezerw dla Chin byłoby 5 proc. – powiedział agencji Reuters Roland Wang, chiński dyrektor zarządzający Światowej Rady Złota.

Według oficjalnych danych, Chiny po raz ostatni zwiększyły rezerwy kruszcu w kwietniu 2009 roku. Od tamtej pory posiadają w swoich skarbcach 1054 tony złota i jeśli zastosowałyby się do rady WGC, musiałyby wykupić ponad połowę globalnej rocznej produkcji.

Co więcej, gdyby Chiny chciały osiągnąć poziom USA (74 proc. rezerw ulokowanych w złocie), przez 11 lat kupowałyby całe wydobyte i odzyskane z rynku wtórnego złoto na świecie!

MW

17 komentarzy do “WGC: Chiny Powinny Zwiększyć Rezerwy Złota”

 1. Tak Tak! Niech kupują. Wzrośnie cena i wszyscy będą zadowoleni. Duży kraj to i dużo złota potrzeba. Każdy musi mieć jakieś rezerwy na wszelki wypadek a złoto zawsze było najlepszym „przewodnikiem/nosicielem” tych rezerw.

  1. Rozumiem, że właśnie zakończyłeś proces systematycznego nabywania kruszcu bądź jesteś obrzydliwie bogaty i inwestycja w złoto stanowi jedynie 10 % portfela. Faktycznie, w takim przypadku życzę Ci aby cena złota wzrosła i żebyś był „zadowolony”.
   Ja jednak mam nadzieję, że nie wzrośnie tak szybko i będę mógł korzystać jak najdłużej z zaniżonych cen. Niestety… nie stać mnie jeszcze na to aby już odpuścić gromadzenie rezerw

   1. Ale popatrz magnesie na to z innej strony. Te sztabki, które już masz zwiększą swoją wartość po prostu leżąc na półce w domu/banku. Magia

    1. A wolisz kupić jeden drogi litr farby do malowania ścian, czy dwa? Tej samej jakości ale kupione po „promocji”. Wymalujesz więcej ;)
     Nie liczę na szybkie zyski, nie o to w tym chodzi. Wartość zgromadzonych towarów faktycznie będzie rosła pod wpływem czasu ale proporcjonalnie do ilości, jaką będę dysponował. Wolę zatem korzystać z zaniżonych przez rynek cen i używać kalkulatora do liczenia zysków.
     Uwierz mi, z MAGIĄ to nie ma nic wspólnego. To jest rynek ;)

 2. Już o tym pisaliśmy,że tak naprawdę nikt nie wie, jak duże rezerwy złota mają Chiny…
  „Spekuluje się, że Ludowy Bank Chin w tajemnicy przed światem zwiększa rezerwy złota. Jest to specyfika chińskiej polityki wobec złota.”
  Nic..,teraz będą je zwiększać oficjalnie:)

 3. ..Chiny to inna skala..ponoć 1,5 miliarda mieszkańców..W takiej skali..można dużo..i należy o tym pamiętać..Wystarczy, że jeden dorosły obywatel kupi..sztabkę..i zdeponuje ją w chińskim banku..czy to będzie miało wpływ …na globalny rynek złota.. ????

 4. Każdy kraj czy osoba fizyczna powinna zabezpieczać się przed ryzykiem walutowym, żeby nie skończyć jak Rosjanie z rublami. I dlatego własnie najbezpieczniej jest inwestować w „walutę bez twarzy”, czyli królewski kruszec :)

 5. Dokładnie. Czy to Chiny czy inne państwo lub osoby prywatne to bezapelacyjnie powinny się zabezpieczac w zloto na przyszlosc. Spieniezyc można na całym świecie nie trzeba się martwić dana waluta.

 6. Jako osoba prawie tuż przed emeryturą (3 lata !) szczerze radzę młodym..nie liczcie na zusy..rewelacyjne ubezpieczenia…liczcie na siebie i złoto…!!!!! Poważnie..im zaczniecie wcześniej inwestować w złoto tym starość będzie milsza, a każdy ..starość ma jak w ..banku ..! Warto o tym pamiętać.

  1. Myślę, że większość z nas już nie liczy na ZUS :) ale niestety większość moich rówieśników myśli wyłącznie o dobrym sprzęcie rtv, samochód , mieszkanie gdzie tam oszczędności… także trzeba przemyśleć swoją przyszłość. Szkoda, że nasz państwo nie posiada takich rezerw i sprzedaje wszystko co popadnie …. Więc nie ma na co liczyć :)

 7. Chin prowadzą bardzo przemyślaną, a przede wszystkim strategiczną politykę pieniężną, jak większość zauważyła, nikt tak naprawdę nie wie jaką ilość złota posiadają Chiny.

 8. Chiny to jeden z głównych ,,rozgrywających,, . Na pewno najbardziej zagadkowy. Czy aby przysłowie – gdzie się dwóch bije (Rosja /USA+UE) tam trzeci korzysta – nie jest strategią azjatyckiego smoka ? Na pewno może to mieć wpływ na cenę złota.

 9. Dokładnie to tylko oficjalne dane. Chiny od około pięciu lat nie raportują już ilości posiadanych rezerw złotego kruszczu. Chiny są największym producentem złota na świecie i jako ktoś słusznie kiedyś zauważył nie tak łatwio na rynku natknąć się na Chińskie sztabki – można zatem zakładać, że posostają one w kraju :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.