Przejdź do treści

Boska Interwencja Na Rynku Złota w Indiach?

Indie od kilku lat zmagają się ze skutkami odpływu pieniędzy, wynikającego z gigantycznego importu złota do kraju. Tym razem, żeby go ograniczyć rząd postanowił sięgnąć po zapasy kruszcu już znajdujące się na terenie Indii. A dokładniej – w świątyniach.

Co ciekawe, pomysł wykorzystania ogromnych ilości złota zakumulowanych w hinduskich świątyniach mógłby się sprawdzić. Złoto miałoby trafiać do instytucji rządowych, które po przetopieniu go na sztabki wprowadzałyby je do obiegu. Świątynie mogłyby zaś cieszyć się odsetkami rzędu nawet 5 proc.

Według najbardziej optymistycznych szacunków, świątynie pomogłyby zmniejszyć import złota nawet o 25 proc., dostarczając 200-250 ton kruszcu rocznie. Jak donoszą lokalne media, plan wypożyczania kruszcu ze świątyń miałby zostać wprowadzony w życie już w przyszłym miesiącu.

Gdyby faktycznie tak się stało, zapewne odbiłoby się to negatywnie na globalnym popycie, a także na cenach złota. Może się jednak okazać, że głęboko zakorzeniona wśród mieszkańców Indii nieufność do bankowych instytucji okaże się przeszkodą nie do pokonania.

Podobny plan próbowano już wprowadzić w życie w 1999 roku. Program upadł zanim się rozpoczął, bo prawie nikt nie chciał brać w nim udziału.

Czytaj także:  Złoto Banków Centralnych: Historia Cichego Wywłaszczenia (część II)