Przejdź do treści

Co Wie JP Morgan? Bank Gromadzi Srebro!

W skarbcach banku JP Morgan Chase znajduje się obecnie ponad 55 milionów uncji fizycznego srebra. Tymczasem jeszcze na początku 2012 roku te zapasy wynosiły mniej niż 5 milionów uncji. Najwyraźniej ktoś w JP Morgan uważa, że srebro to świetna inwestycja – czytamy w serwisie Investing.com.

Po co takie zakupy? Przecież w ostatnim czasie cena srebra sporo spadła. Jeszcze w 2011 roku sięgała nawet 45 USD za uncję, a wczorajszy fixing wyniósł 16,30 dolarów. Inwestycja JP Morgan zdecydowanie się zatem nie opłaciła. Na razie…

W niedawnym liście do akcjonariuszy, CEO banku – Jamie Dimon, napisał, że przed nami kolejny kryzys. A jak wiadomo, w czasach kryzysu ludzie uciekają do bezpiecznej przystani, jaką są metale szlachetne.

Dimon nie ma wątpliwości, że choć każdy kryzys zaczyna się inaczej, nadejście kolejnego załamania na rynku jest nieuniknione. Poprzednie kryzysy wywoływane były przez czynniki geopolityczne (jak ten w 1973 roku), recesję i wzrost stóp procentowych (1980-82), spadki na rynkach surowcowych (koniec lat 80-tych), kryzysy na rynku nieruchomości (wczesne lata 90-te), zawirowania na rynkach azjatyckich (1997), czy różnego rodzaju bańki (2000 – internet i 2008 – nieruchomości).

Spodziewając się powtórki z historii, JP Morgan gromadzi więc srebro. Tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni zwiększył swoje zasoby o kolejne 8 milionów uncji – to ogromne zakupy jak na tak krótki okres. Żeby zobaczyć jak znacząco wzrosły należące do banku zapasy srebra, wystarczy spojrzeć na kwietniowy skok, widoczny na poniższym wykresie:

Co stoi za tak ogromnymi, nagłymi zakupami? O czy wiedzą bankierzy z JP Morgan? Być może ma to związek z wprowadzonymi ostatnio restrykcjami obrotu gotówkowego, które mogą wyrażać brak zaufania banku do papierowego pieniądza.

Ciekawostką może być natomiast fakt, że całkowita wartość aktywów pozostających pod kontrolą JP Morgan Chase równa się wartości PKB Wielkiej Brytanii.

Czytaj także:  Giełda w Londynie: Najwięcej Transakcji w Historii!