Przejdź do treści

Na Rynku Złota Ruch, a Cena Bez Zmian

Od początku roku cena złota właściwie się nie zmieniła, choć w międzyczasie działo się sporo. Jak wynika z najnowszych danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego, największe państwa świata wciąż kupują złoto – czytamy w Business Insider.

Z danych dotyczących szwajcarskiego handlu wynika, że w ubiegłym miesiącu eksportowano do Chin aż 46,4 t złota – niemal dwa razy więcej niż w lutym. Eksport do Indii osiągnął w tym czasie 72,5 tony – najwyższy poziom od czterech miesięcy.

Łącznie, szwajcarski eksport kruszcu wzrósł w marcu o 65 proc., osiągając poziom 223,3 t. Jest to najwyższy wynik od dwóch lat! Import wzrósł w tym czasie o 51 proc. i osiągnął poziom 281,6 ton. Co ciekawe, import z samej Wielkiej Brytanii – gdzie zdeponowano znaczną część światowych rezerw – wzrósł aż sześciokrotnie!

Tymczasem Rosja – kolejna potęga na rynku złota – w ubiegłym miesiącu kupiła 31,1 tony kruszcu, czyli średnio trzy razy więcej, niż wynosiły w ostatnim czasie jej miesięcznie zakupy. Należy jednak wspomnieć, że te zwolniły nieco w styczniu i lutym. Marcowe miały nadrobić zaległości w planowej akumulacji kruszcu.

Zaledwie w ciągu ostatniej dekady, rosyjskie rezerwy złota uległy potrojeniu i wynoszą już ponad 1200 ton. Są to piąte co do wielkości rezerwy złota na świecie (po USA – 8133 t, Niemczech – 3384 t, Włochach – 2451 t i Francji – 2435 t). Co ciekawe, w ostatnich latach rosyjskie rezerwy złota rosną, mimo że całkowita wartość rezerw walutowych maleje.

Złoto odpowiada obecnie za niemal 15 proc. całkowitych rezerw Rosji, ale w krajach wysoko rozwiniętych ten odsetek powinien być znacznie wyższy. W przypadku Stanów Zjednoczonych jest to blisko 74 proc., w Niemczech, Włoszech i Francji to ponad 65 proc.

W przypadku drugiej co do wielkości gospodarki świata – Chin – jest to tylko 1 procent, co więcej mówi jednak o skali ich całkowitych rezerw, niż o samym złocie.

Czytaj także:  Niemcy Chcą Sami Pilnować Swojego Złota

Według danych Światowej Rady Złota Chiny posiadają nieco ponad 100 ton kruszcu mniej niż Rosja, istnieją jednak silne podejrzenia – o których już nieraz pisaliśmy – że prawdziwe ilości zgromadzonego przez nie kruszcu są znacznie większe. Oficjalnych danych nie aktualizowano od 2009 roku i przez ostatnie lata mogły się one nawet podwoić. Być może prawdę poznamy już wkrótce…

Indie z kolei zajmują dziś 11. pozycję pod względem posiadanych rezerw kruszcu i w tej formie ulokowały ok. 6,5 proc. środków. Szacuje się jednak, że w rękach obywateli Indii znajduje się ponad 20 tysięcy ton złota. Rząd zmaga się z tą popularnością żółtego metalu i z problemem zbyt wysokiego importu kruszcu. W tym celu od wielu miesięcy wprowadza kolejne przepisy, mające na celu ograniczenie deficytu handlowego.

Na koniec ubiegłego roku, MFW wycenił globalne rezerwy walutowe na 11,6 biliona dolarów. Rynek złota nie jest zatem w stanie całkowicie zastąpić pieniądza, ale może przecież próbować…

MW