Przejdź do treści

Polityczne Veto Głównego Ekonomisty Saxo Banku!

Ostatnie zachowania banków centralnych oraz absolutna bierność czołowych polityków budzą niepokój coraz większej rzeszy inwestorów. Występujące na rynkach zjawiska mogą doprowadzić do kolejnego kryzysu, a gospodarki powoli zamieniają się w większe i mniejsze żywe trupy. Jako jeden z pierwszych, głos w sprawie zabrał Steen Jakobsen – Główny Ekonomista i CIO Saxo Banku.

„Ostatnimi czasy zauważyłem bardzo niepokojący trend – gdziekolwiek nie pójdę, jestem optymistą. Jest to jedno z głównych moich zmartwień w ostatnich dniach i powinno być i waszym, skoro uważają mnie za człowieka, który przewidział pięć z ostatnich dwóch kryzysów” – tym subtelnym wstępem Jakobsen wprowadza nas w problematykę sztucznych wzrostów na parkietach całego świata.

Brak realnego wzrostu gospodarczego, brak inflacji i brak nadziei. Ta zabójcza kombinacja wepchnęła bardzo duże gospodarki w stan totalnej apatii, gdzie zerowe stopy procentowe stają się czymś normalnym i codziennym. Brak inflacji oznacza dla nas brak marż i brak wzrostu płac. Poważniejszą kwestią pozostaje brak nadziei, bo w końcu wybory zmienią tylko ludzi u władzy, a nie ich wizje przyszłości ekonomicznej.

Ta nowa nicość kreuje naszą młodzież, systemy polityczne i prognozy ekonomiczne, które oparte są na ludzkich przekonaniach, a nie gospodarczej rzeczywistości.

W geście politycznego veta, Jakobsen postanowił zaproponować swoje autorskie obietnice wyborcze

1. Jako Wasz prezydent nie zrobię nic oprócz wspierania kraju we wszystkim, w czym jest naprawdę dobry i co aktualnie wytwarza

Podejście makroekonomiczne zabija produktywność, innowacje, wolność osobistą i marzenia poprzez złą alokację kapitału i zasobów oraz ograniczanie pomysłów i ekspresji. Pamiętajmy, że najbogatsze społeczeństwa zaczynały na dnie, a nie były na starcie alokowane na szczycie.

2. Zablokowanie rozrostu sektora publicznego na najbliższe 10 lat

Nikt nie zostanie pozbawiony chleba, ale sektor prywatny musi przerosnąć państwowy. Pozostałe wpływy państwa muszą być bardziej ambitne, a pracownicy całego sektora być najlepsi w tym, co robią – nic więcej i nic mniej.

Czytaj także:  SREBRO: Zupełnie Nowe Kompendium Inwestora!

3. Na każde wprowadzone prawo, jedno musi zostać anulowane

W prawie podatkowym i gospodarczym muszą pojawić się zachęty i „promyki słońca”, sygnalizujące zmiany i uproszczenia. Administracja osiąga swoje największe rozmiary w historii, tworząc koszty obsługi, które są absolutnie nieefektywne.

4. Cały polityczny kapitał powinien być inwestowany w małe i średnie przedsiębiorstwa

Badania wykonane na zlecenie Unii Europejskiej jasno pokazują, że 85% wszystkich nowych miejsc pracy wytwarzane jest właśnie w tych przedsiębiorstwach. Dodatkowo, odpowiadają one za niemal 100% produktywności i innowacyjności każdej gospodarki. Należy zapewnić im jak najdogodniejsze warunki rozwoju i bezpieczne środowisko biznesowe.