Przejdź do treści

Polityczne Veto Głównego Ekonomisty Saxo Banku!

Ostatnie zachowania banków centralnych oraz absolutna bierność czołowych polityków budzą niepokój coraz większej rzeszy inwestorów. Występujące na rynkach zjawiska mogą doprowadzić do kolejnego kryzysu, a gospodarki powoli zamieniają się w większe i mniejsze żywe trupy. Jako jeden z pierwszych, głos w sprawie zabrał Steen Jakobsen – Główny Ekonomista i CIO Saxo Banku.

„Ostatnimi czasy zauważyłem bardzo niepokojący trend – gdziekolwiek nie pójdę, jestem optymistą. Jest to jedno z głównych moich zmartwień w ostatnich dniach i powinno być i waszym, skoro uważają mnie za człowieka, który przewidział pięć z ostatnich dwóch kryzysów” – tym subtelnym wstępem Jakobsen wprowadza nas w problematykę sztucznych wzrostów na parkietach całego świata.

Brak realnego wzrostu gospodarczego, brak inflacji i brak nadziei. Ta zabójcza kombinacja wepchnęła bardzo duże gospodarki w stan totalnej apatii, gdzie zerowe stopy procentowe stają się czymś normalnym i codziennym. Brak inflacji oznacza dla nas brak marż i brak wzrostu płac. Poważniejszą kwestią pozostaje brak nadziei, bo w końcu wybory zmienią tylko ludzi u władzy, a nie ich wizje przyszłości ekonomicznej.

Ta nowa nicość kreuje naszą młodzież, systemy polityczne i prognozy ekonomiczne, które oparte są na ludzkich przekonaniach, a nie gospodarczej rzeczywistości.

W geście politycznego veta, Jakobsen postanowił zaproponować swoje autorskie obietnice wyborcze

1. Jako Wasz prezydent nie zrobię nic oprócz wspierania kraju we wszystkim, w czym jest naprawdę dobry i co aktualnie wytwarza

Podejście makroekonomiczne zabija produktywność, innowacje, wolność osobistą i marzenia poprzez złą alokację kapitału i zasobów oraz ograniczanie pomysłów i ekspresji. Pamiętajmy, że najbogatsze społeczeństwa zaczynały na dnie, a nie były na starcie alokowane na szczycie.

2. Zablokowanie rozrostu sektora publicznego na najbliższe 10 lat

Nikt nie zostanie pozbawiony chleba, ale sektor prywatny musi przerosnąć państwowy. Pozostałe wpływy państwa muszą być bardziej ambitne, a pracownicy całego sektora być najlepsi w tym, co robią – nic więcej i nic mniej.

3. Na każde wprowadzone prawo, jedno musi zostać anulowane

W prawie podatkowym i gospodarczym muszą pojawić się zachęty i „promyki słońca”, sygnalizujące zmiany i uproszczenia. Administracja osiąga swoje największe rozmiary w historii, tworząc koszty obsługi, które są absolutnie nieefektywne.

4. Cały polityczny kapitał powinien być inwestowany w małe i średnie przedsiębiorstwa

Badania wykonane na zlecenie Unii Europejskiej jasno pokazują, że 85% wszystkich nowych miejsc pracy wytwarzane jest właśnie w tych przedsiębiorstwach. Dodatkowo, odpowiadają one za niemal 100% produktywności i innowacyjności każdej gospodarki. Należy zapewnić im jak najdogodniejsze warunki rozwoju i bezpieczne środowisko biznesowe.

13 komentarzy do “Polityczne Veto Głównego Ekonomisty Saxo Banku!”

 1. W kryzysie podobnie jak podczas wojny liczy się oszczędzanie, ale pytanie w czym oszczędzać? Historia uczy że na kruszcu mamy większą szansę zachowania siły nabywczej niż jej utratę.

 2. Według zagadnień makroekonomicznych kryzysy nawracają się średnio co 7-8 lat tak więc już czas na kolejny po tych z 2000-2001 r i 2008 r

 3. Nie od dziś wiadomo, że pieniądze papierowe są słabym o ile nie totalnie bezsensownym środkiem przechowywania siły nabywczej. W latach kryzysów i inflacji zawsze ludzie patrzyli z pożądaniem na kruszec. Metale szlachetne zawsze były w cenie. A to najlepszy dowód na to, że zawsze będą.

 4. Gość jest dla mnie wzorem prezydenta. Chwalę sobie naszego Szczurka, ale taki prezydent to było by coś. Założyłem ostatnio konto w saxo, co prawda nie inwestuję, ale chciałem się czegoś nauczyć…sama obsługa zasługuje na najwyższe noty i teraz jeszcze to. Tak nieiwele potrzeba do szczęścia…

 5. Czyżby Steen Jakobsen chciał nas ostrzec przed kolejnym kryzysem?
  Nie dajmy się! Zabezpieczmy się już dzis! Kupujmy kruszec, to najpewniejsza forma zabezpieczenia od lat !

  1. Kryzys jest nieunikniony, to tylko kwestia czasu. Jakobsen ma ciekawe pomysły które może kiedyś wprowadzi w życie. Najbardziej podoba mi się pkt. 4 w małych i średnich przedsiębiorstwach tkwi duży potencjał.

 6. Podobają mi się jego obietnice wyborcze.Przede wszystkim to,że chce wspierać kraj w tym,w czym jest naprawdę dobry i co wytwarza…Ciekawe czy będzie umiał je spełnić:)

 7. Skoro Steen Jakobsen – człowiek, który przewidział pięć z ostatnich dwóch kryzysów – dzieli się tak mądrymi spostrzeżeniami, dlaczego tego nie wykorzystać…

 8. Gdyby każdy polityk miał podobne podejście jak Jakobsen, kraj naprawdę by rozkwitał… Niestety, jak widać mądrzy ludzie stanowią niewielki odsetek wsród rządzących. U nas niedługo wybory, czemu zaden z kandydatow nie proponuje podobnych obietnic wyborczych? …:(

 9. A w rzeczywistości w Polsce małe i średnie przedsiębiorstwa są najbardziej napiętnowane przez biurokrację i podatki co praktycznie uniemożliwia im rozwój. Szkoda, że tak to u nas wygląda…

 10. Na sprawne funkcjonowanie rynku wpływa wiele czynników, ale rynek reaguje także na pewne zachowania. Myślę, że kryzys, którego wszyscy się tak obawiamy bardzo mocno wpływa na rynek, ale i rynek w równym stopniu odpowiada, reaguje na konsekwencje kryzysu. Obawę powinniśmy raczej przełożyć na świadomość o tym, że tytułowy KRYZYS to coś oczywistego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.