Przejdź do treści

Złoto Też Kiedyś Się Kończy – Produkcja w 2014 Roku

Według danych U.S. Geological Survey, w 2014 roku światowa produkcja złota ponownie wzrosła. W stosunku do poprzedniego roku zwiększyła się z 2800 do 2860 ton, co oznacza wzrost o 2,1 proc. Dla porównania – średni roczny wzrost wydobycia od 1928 roku wynosi 1,6 proc. Świat nigdy nie wyprodukował tyle złota w ciągu jednego roku.

Największym producentem złota, już po raz dziewiąty z rzędu, pozostają Chiny. W 2006 roku Chiny wyprzedziły na tym polu ówczesnych światowych liderów – RPA i Stany Zjednoczone. Jednak największy boom chińskiej produkcji złota przypada na lata 1982-1993. W tym czasie produkcja złota w Chinach wzrosła aż 23-krotnie (z 7 do 160 ton rocznie).

W zeszłym roku Chiny odpowiadały za 15,7 proc. globalnej produkcji złota (jeszcze w 1980 roku było to zaledwie 0,5 proc.). Gdyby nie Państwo Środka, światowa produkcja złota wciąż znajdowałaby się na poziomie z 2001 roku.

Drugim co do wielkości producentem złota na świecie, z wynikiem 270 ton, jest Australia. Kraj ten od 2009 roku notuje na tym polu niewielki wzrost, jednak wciąż pozostaje poniżej rekordowego poziomu z 1997 roku (311 ton).

Trzecie miejsce w rankingu zajmuje obecnie Rosja, która wyprodukowała w zeszłym roku 245 ton złota. Mimo nieustającego od 1998 roku wzrostu, rosyjska produkcja pozostaje poniżej poziomów osiąganych przez dawny Związek Radziecki, który mógł się pochwalić produkcją rzędu 342 ton w 1961 roku i 304 ton w 1989 roku.

Stany Zjednoczone zajmują czwartą pozycję z wynikiem 211 ton. Produkcja złota w USA spada nieprzerwanie od 1998 roku, kiedy to Amerykanom udało się wyprodukować w ciągu roku aż 366 ton złota.

Na piątej pozycji w rankingu znalazła się Kanada, której produkcja od 2010 roku wciąż rośnie i wynosi obecnie 160 ton. Kraj ten posiada znaczące złoża i wielopokoleniowe tradycje górnicze, a dodatkowo – w latach 2003-2011 – pozyskał dużą ilość kapitału na rozwój wydobycia.

Na szóste miejsce spadła Republika Południowej Afryki, dawny lider światowej produkcji złota. Z wynikiem na poziomie 150 ton pozostaje daleko w tyle za swoim rekordowym poziomem produkcji z lat 1969-70. RPA produkowało wtedy nawet 1000 ton złota rocznie! Przyczyną spadku jest przede wszystkim wyczerpywanie się bogatych niegdyś złóż Witwatersrand, wzrost kosztów coraz głębszego wydobycia oraz strajki wśród miejscowych górników.

Produkcja złota w zajmującym siódmą pozycję na świecie Peru pozostaje na tym samym poziomie, co w RPA. I także boryka się z problemami – mimo wzrostu cen złota w ostatniej dekadzie, od 2005 roku peruwiańska produkcja kruszcu spada.

Na ósmej i ostatniej pozycji wśród państw produkujących powyżej 100 ton złota rocznie, znajduje się Uzbekistan, gdzie produkcja wzrosła z 75 ton we wczesnych latach 90-tych do 102 ton w ubiegłym roku.

Wszystkie pozostałe kraje produkujące złoto, a jest ich łącznie aż sto, odpowiadają dziś aż za 41 proc. globalnej produkcji. Podobny udział (38 proc.) mniejsi producenci odnotowali tylko podczas Drugiej Wojny Światowej, kiedy ci najwięksi zmuszeni byli zmniejszyć wydobycie.

Gdy po wojnie największe państwa odbudowały swoją potęgę, udział mniejszych producentów w globalnym wydobyciu złota spadł do 8 proc., jednak od 1969 roku stale rośnie. I wszystko wskazuje na to, że trend ten się utrzyma – w końcu nawet ci najwięksi muszą pogodzić się z rzeczywistością: zasoby złota nie są nieograniczone.

13 komentarzy do “Złoto Też Kiedyś Się Kończy – Produkcja w 2014 Roku”

 1. Popyt rośnie to i produkcja rośnie…może zasoby nie są nieograniczone ale w niektórych krajach wydobycie wciąż wzrasta. Czy złoto się kiedyś skończy? Na pewno ale jak to napisał ktoś pod wcześniejszym artykułem..”jeśli komuś będzie zależało na znalezieniu złóż złota to je znajdzie”…
  A jeśli rzeczywiście mają się kiedyś skończyć to tym lepiej dla tych,którzy mają już złoto w prywatnym „skarbcu”:)

 2. Co robi Uzbekistan wśród takich państw jak USA, Rosja Kanada, Chiny, RPA i Australia? Produkuje złoto! Dla mnie zaskoczenie

 3. ..a mnie Uzbekistan nie dziwi..Za Wikipedią – „Kraj posiada znaczące zapasy różnorodnych surowców mineralnych. Wśród nich wymienić można złoto (4. miejsce na świecie)”.
  Poza tym to obszar dawnego ,,Jedwabnego Szlaku,,..i sporo z tych jucznych wielbłądów, osłów, koni przez tysiące lat..pospadało…Jest pewnie co zbierać.

  1. DU är så fin i din Odd Molly klänning och du har en underbart fin blogg. Mycket feelgood och inrasreipnde! Har också fått elaka småsinta kommentarer på min blogg sista tiden men det är bara att strunta i dessa. Kommer alltid finnas negativa människor som mår bra av att ta ner andra.Ha en trevlig helg!!KRAM!

 4. Nie ma co się przejmować niedoborem kruszcu. Jedynie inwestorzy zyskają. A jak zabraknie to coś wymyślą. Przemysł medyczny oraz Hi-tech jest bardzo płodny w rozwiązania. Polacy potrafią robić ropę z CO2 :) to ktoś wpadnie na równie pionierskie rozwiązanie jeśli chodzi o zasoby złota.

  Pozdrawiam wszystkich Treasure Venatores

  1. Niemal każdego dnia ubywa nam towarów, które znajdują powszechne zastosowanie w codziennym życiu. Ciągle znajdujemy, nowe, mniej lub bardziej sprzeczne z naturą metody zastępowania, ubywających towarów innymi. Wszystko można czymś zastąpić, ale syntetyczne złoto ???

 5. Dokładnie ! Jedna z najbogatszych republik posowieckich w tamtym regionie. Swoje miejsce w pierwszej dziesiątce znajduje też względem wielkości złoża miedzi.

 6. To, że Zsrr produkowało więcej niż obecna Rosja to akurat nie dziwi. W końcu tamto państwo się rozpadło i zajmuje mniejszą powierzchnię ergo – ma mniejszy potencjał surowcowy. A co do Uzbekistanu. Właśnie te złoża po części napędzały ZSRR.

 7. Tylko czekać, jak zacznie brakować złota w sensie wydobywczym. Zwiększające się go wydobycie co roku w końcu znajdzie kres.

 8. Myślę że złoto nigdy się nie skończy, tylko na tym etapie technologicznym po prostu wydobycie jego jest nie opłacalne, no bo kto chciał by wydać 2 uncje złota za 1 uncję?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.