Przejdź do treści

Spekulanci i Fundusze Wierzą w Złoto

Jak donoszą analitycy, ostatnie dane CFTC jasno wskazują, że inwestorzy krótkoterminowi z impetem powrócili na rynek złota, zwiększając ilość długich pozycji już przez trzeci tydzień z rzędu!

Bez wątpienia nastroje na rynku metali szlachetnych uległy znaczącej poprawie w ciągu ostatnich dni i zachęcają do dalszych złotych zakupów. Według najnowszych raportów władz giełdowych – ilość pozycji, obstawiających wzrost ceny złota, podwoiła się zaledwie w ciągu jednego tygodnia!

Jak donosi analityk Comerzbank – w przypadku niektórych instytucji nastąpiło wyraźnie ożywienie zainteresowania żółtym metalem, a najodważniejsi powiększyli swoje złote portfele nawet pięciokrotnie. „Taki obraz daje nam jasny sygnał, że ostatnia dotkliwa przecena metalu spowodowana była ruchami spekulacyjnymi, które skutecznie wystraszyły część inwestorów i skłoniły ich do sprzedaży kruszcu” – czytamy w oświadczeniu.

Według eksperta od surowców z banku Barclays, sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana. Gwałtowny spadek liczby krótkich pozycji świadczy przede wszystkim o braku zabezpieczenia działań długoterminowych, co może przełożyć się na masowe spieniężanie zysków.

Znaczna część inwestorów indywidualnych została odstraszona także przez dotkliwą w ostatnim czasie zmienność rynku. Wielu z nich uważa, jest jeszcze za wcześnie, aby patrzeć w długim horyzoncie czasowym. Niebawem powinni się oni jednak ugiąć się pod presją graczy krótkoterminowych – uważa analityk szwajcarskiego UBS.

Wielu uzna, iż sama ilość i rodzaj zajmowanych pozycji o niczym nie świadczy. Przypomnijmy jednak, że dokładnie odwrotna sytuacja miała miejsce przed największymi w tym kwartale spadkami, a spekulanci zainkasowali za ten okres spore premie.

Czytaj także:  Poznaj Wojenne Losy Polskiego Złota