Przejdź do treści

Srebro Najlepsze w Pierwszym Kwartale!

Choć wielu zwątpiło już w srebro, w pierwszym kwartale tego roku to właśnie ono poradziło sobie najlepiej spośród metali szlachetnych. Była to droga pełna nerwów i emocji, ale najbardziej wytrwali i odporni na stres inwestorzy zostali solidnie wynagrodzeni.

Dla białego metalu pierwszy kwartał okazał się niezwykle wyboistym okresem. W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku cena wahała się w przedziale $15,47-18,31 za uncję, podnosząc ciśnienie znacznej części rynku. Mimo wszystko, srebro poradziło sobie w tym okresie najlepiej z całej grupy metali szlachetnych. Biały metal dał zarobić inwestorom aż 6 proc., podczas gdy pallad i platyna traciły odpowiednio 7,6 proc. oraz ponad 5 proc. Przed spadkami uratowało się złoto, generując zyski na poziomie nieco ponad 0,6 proc.

Największy wzrost wyceny srebra miał miejsce w styczniu, kiedy to inwestorzy najbardziej obawiali się o dalsze losy gospodarki światowej. Nastroje rynkowe podporządkowane zostały widmu rzekomo nadchodzącej recesji. Bardzo silnym bodźcem w tamtym okresie były również greckie tarapaty, związane z wyborami i dalszym planem spłaty ogromnego zadłużenia. Apetyty na jeszcze większe zyski zostały niestety odebrane przez niesamowity wzrost ceny dolara – cała grupa metali szlachetnych znalazła się pod bardzo silną presją amerykańskiej waluty. Dodatkowym negatywnym czynnikiem była oczekiwana podwyżka stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.

Przed srebrem rozciąga się naprawdę interesująca perspektywa, jednak 2015 nie powinien przynieść żadnych znaczących zmian cenowych. Podobnego zdania jest uznawany za „srebrnego guru” David Morgan. Ekspert znany z ogromnego sentymentu do białego metalu twierdzi, że po zeszłorocznych obniżkach oczekiwania na wzrost ceny są niezwykle silne. Będzie to jednak odbicie bardzo powolne i nie obejdzie się bez trudności.

Z kolei Deutsche Bank w swojej niedawnej notce podkreśla niezwykłą elastyczność złota i srebra. Biorąc pod uwagę ogromne trudności związane z aprecjacją amerykańskiej waluty, wyniki tych metali określono jako imponujące. Instytucja prognozuje przeciętną cenę srebra w kolejnym kwartale na poziomie ok. $16, a w następnym półroczu wzrost do $17. I tym właśnie wynikiem, według analityków, powinien się zakończyć cały 2015 rok.

Czytaj także:  Krótka historia złota

Czytaj także: Srebro bez VAT