Przejdź do treści

Srebro Najlepsze w Pierwszym Kwartale!

Choć wielu zwątpiło już w srebro, w pierwszym kwartale tego roku to właśnie ono poradziło sobie najlepiej spośród metali szlachetnych. Była to droga pełna nerwów i emocji, ale najbardziej wytrwali i odporni na stres inwestorzy zostali solidnie wynagrodzeni.

Dla białego metalu pierwszy kwartał okazał się niezwykle wyboistym okresem. W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku cena wahała się w przedziale $15,47-18,31 za uncję, podnosząc ciśnienie znacznej części rynku. Mimo wszystko, srebro poradziło sobie w tym okresie najlepiej z całej grupy metali szlachetnych. Biały metal dał zarobić inwestorom aż 6 proc., podczas gdy pallad i platyna traciły odpowiednio 7,6 proc. oraz ponad 5 proc. Przed spadkami uratowało się złoto, generując zyski na poziomie nieco ponad 0,6 proc.

Największy wzrost wyceny srebra miał miejsce w styczniu, kiedy to inwestorzy najbardziej obawiali się o dalsze losy gospodarki światowej. Nastroje rynkowe podporządkowane zostały widmu rzekomo nadchodzącej recesji. Bardzo silnym bodźcem w tamtym okresie były również greckie tarapaty, związane z wyborami i dalszym planem spłaty ogromnego zadłużenia. Apetyty na jeszcze większe zyski zostały niestety odebrane przez niesamowity wzrost ceny dolara – cała grupa metali szlachetnych znalazła się pod bardzo silną presją amerykańskiej waluty. Dodatkowym negatywnym czynnikiem była oczekiwana podwyżka stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.

Przed srebrem rozciąga się naprawdę interesująca perspektywa, jednak 2015 nie powinien przynieść żadnych znaczących zmian cenowych. Podobnego zdania jest uznawany za „srebrnego guru” David Morgan. Ekspert znany z ogromnego sentymentu do białego metalu twierdzi, że po zeszłorocznych obniżkach oczekiwania na wzrost ceny są niezwykle silne. Będzie to jednak odbicie bardzo powolne i nie obejdzie się bez trudności.

Z kolei Deutsche Bank w swojej niedawnej notce podkreśla niezwykłą elastyczność złota i srebra. Biorąc pod uwagę ogromne trudności związane z aprecjacją amerykańskiej waluty, wyniki tych metali określono jako imponujące. Instytucja prognozuje przeciętną cenę srebra w kolejnym kwartale na poziomie ok. $16, a w następnym półroczu wzrost do $17. I tym właśnie wynikiem, według analityków, powinien się zakończyć cały 2015 rok.

Czytaj także: Srebro bez VAT

15 komentarzy do “Srebro Najlepsze w Pierwszym Kwartale!”

 1. Jak już niejednokrotnie można było tu przeczytać , srebro jest dobrą alternatywą dla osób z mniej zasobnym portfelem..tym bardziej ,że według prognoz cena ma rosnąć.

 2. Widać na rynku większe zainteresowanie na srebro. Nie wszystkich stać na króla kruszców, a srebro daje Nam alternatywę na przyszłość. Każde inwestowanie w tych czasach jest na wagę złota.

  1. Tak, pamiętam kiedy dostałem pierwszą srebrną bulionówkę od swojego dziadka. Był to Amerykański Orzeł, a ja miałem wówczas cztery lata. Dziś sam jestem dziadkiem …

 3. To jest „miód” na moje oczy, jako że lokuję walutę w księżycowy kruszec. Co prawda 6% to jeszcze nie wiele w porównaniu do 23% samego vatu, ale analiza ta pokazuje że inwestycja działa :)

 4. Pamiętam kiedy to początkiem roku analitycy rozpisywali się o świetlanej przyszłości dla srebra w roku 2015. Prognozy były bardzo obiecujące i szczerze mówiąc poniekąd trafne. Tego co będzie się działo na giełdzie i, na świecie niestety nie wiemy, ale jak widać w podsumowaniu za pierwszy kwartał, pomimo wielu trudności i niestabilnej gospodarki pewnych państw, srebro wyszło na swoje. Jest to bardzo dobra wiadomość, bo jak zauważyła Ania : „srebro jest dobrą alternatywą dla osób z mniej zasobnym portfelem…”, wiec praktycznie dla każdego.

 5. Z każdym rokiem srebro będzie coraz bardzie zyskiwać na wartości zmniejszając tym samy współczynnik co do wartości złota. Gdyby tylko można było kupować srebro bez tego nieszczęsnego podatku VAT…

  1. Vatu niestety się nie ominie. Możliwe, że będzie on kiedyś niższy ale pewnie już na zawsze zostanie. Ale 6% zwyżki to już dobry początek do odrobienia vat. A to tylko kwartał! Jeszcze trochę do końca roku zostało.

 6. Myślę że VAT-em nie ma co się przejmować,to po prostu jeden ze składników ceny srebra,jak wydobycie ,czy bicie monet.Liczy się cena zakupu i późniejszej odsprzedaży.

 7. Srebro dotąd niedoceniony kruszec zaczyna pokazywać cyt. „interesującą perspektywę” i najlepsze to to, że stać na nie każdego

 8. Znakomita alternatywa ale nie tylko alternatywa, gormadzać srebro jak i złoto na pewno za kilka lat nie będziemy żałować. Dokładnie dziś jeszcze stać na nie znakomitą większość. Początkujący i uczący się inwestować mogą śmiało od tego właśnie metalu zaczynać swoją przygodę! :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.