Przejdź do treści

45 Lat Zwrotów Ze Złota!

Poniżej zaprezentowano macierz zwrotów z inwestycji w żółty metal, począwszy od drugiej połowy minionego stulecia. Macierz zwrotów z inwestycji jest jednym z najpopularniejszych sposobów prezentacji opłacalności inwestycji, ale przede wszystkim pozwala na bardzo łatwą analizę nastrojów i tendencji panujących na rynku w określonym przedziale czasowym.

Każdy z kwadratów reprezentuje roczną stopę zwrotu z zakupu i późniejszej sprzedaży królewskiego kruszcu. Aby poprawnie odczytać informację, wybieramy z osi poziomej datę zakupu, po czym na osi pionowej – datę zakończenia inwestycji. Kwadrat leżący na przecięciu obydwu linii odpowiada za wysokość stopy zwrotu, jaką mogli cieszyć się inwestorzy dokonujący handlu w wybranym okresie.

Nietrudno zauważyć, że już w latach 70-tych rynek metali szlachetnych opanowany został przez hossę, generującą nawet ponad 20% zysku! Podobna sytuacja miała miejsce po 2005 roku, co rozpoznajemy po bardzo dużej koncentracji purpury.

Warto zwrócić uwagę na jałowy okres inwestycyjny przypadający na lata 80-te, kiedy to inwestorzy przez wiele dni odnotowywali niewielkie straty. Podobna sytuacja spotkała osoby rozpoczynające złotą przygodę w 1995 roku.

Czarna przekątna widoczna na ilustracji przedstawia ramy czasowe dla 20 lat. Ten fragment powinien szczególnie zainteresować osoby troszczące się o swoją emeryturę i doskonałą lokatę dla oszczędności życia. Większość zysków ze złota zamyka się w przedziale 0-10%, co jest w pełni zgodne z definicją bezpiecznych aktywów. Te cechują się przede wszystkim stabilnym i harmonijnym wzrostem wartości w długim horyzoncie czasowym przy zachowaniu małej ekspozycji na ryzyko strat.

Główny wniosek, płynący z analizy powyższej macierzy, kierowany jest więc do osób z wysoką awersją do ryzyka: złoto to najlepsza i najbezpieczniejsza inwestycja długoterminowa!

14 komentarzy do “45 Lat Zwrotów Ze Złota!”

 1. Znakomite zobrazowanie zasady działania inwestycji długoterminowej – mojej emerytury – na ZUS nie ma co liczyć, lokaty, aż żal myśleć o ofertach, a wg wykresu to doskonały moment na zabezpieczenie siebie na przyszłość. Szkoda, że bieżące życie jest tak drogie, bo z chęcią odkładałabym wszystko ;)

 2. Super wykres – obrazuję doskonale to co powinniśmy robić. Inwestować kupować na ZUS nie ma co liczyć. Zabezpieczyć się najlepiej na własną rękę o lepsze jutro.

 3. Fajnie by było gdyby jeszcze można przekierować te pieniądze płacone co miesiąc na ZUS w złoto. Szkoda podtrzymywać przy życiu takiego trupa. A zawsze by było trochę więcej pieniędzy na SENSOWNE gromadzenie.

  1. Patryk, pomysł rewelacyjny, lecz niestety wtedy tylko MY byśmy byli wygranymi… A za co stawiali by piękne budynki, z czego opłacali prezesa i świtę? Ale pomarzyć można :D

 4. Przyjemna grafika która obrazuje ładnie dane.
  Ciężko coś złego o złocie powiedzieć.
  Kryzysy sie zdarzają, ale nie dramaty i horrory ;)

 5. Znakomite przedstawienie zwrotów z inwestowania w złoto. W 100% zgadzam sie z tym, że „złoto to najlepsza i najbezpieczniejsza inwestycja długoterminowa”!

 6. k.borowski@upcpoczta.pl

  Znów mamy do czynienia z manipulacją danymi. Stopa zwrotu poniżej 0% jest określana jako „jałowa inwestycja”. Problem polega na tym, że stopa zwrotu poniżej zera to zarówno -0,5% jak i -99,99%! Do rzetelnej oceny wymagane jest podanie stóp zwrotu niższych od zero oraz policzenie średniej geometrycznej stopy zwrotu w analizowanym okresie. Jaka była realna stopa zwrotu w poszczególnych okresach? Nominalna stopa zwrotu może być przecież dodatnia a realna ujemna!!!

 7. Znów mamy do czynienia z manipulacją danymi. Stopa zwrotu poniżej 0% jest określana jako „jałowa inwestycja”. Problem polega na tym, że stopa zwrotu poniżej zera to zarówno -0,5% jak i -99,99%! Do rzetelnej oceny wymagane jest podanie stóp zwrotu niższych od zero oraz policzenie średniej geometrycznej stopy zwrotu w analizowanym okresie. Jaka była realna stopa zwrotu w poszczególnych okresach? Nominalna stopa zwrotu może być przecież dodatnia a realna ujemna!!!

 8. Ważny jest czas kiedy dokonuje się takiego zakupu. Złoto tak samo jak akcje, fundusze czy inne towary finansowe podlega zmianom. Więc „głupotą” jest cały czas mówić iż złoto zawsze zyska. Można zauważyć że jego koniunktura zmienia się średnio co 10 lat. Obecnie trwa jego bessa. i tu jest dobry czas na jego zakup . Jeżeli ktoś kupował na kończącej sie już hossie w latach 2009 – 2011 nie powie, że zyskał.

 9. Bardzo ciekawe opracowanie graficzne pozwalające zobrazować jak trafną decyzją jest inwestycja w kruszec przy jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka straty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.