Przejdź do treści

Bezpieczne Obligacje? Nigdy Więcej!

Warren Buffet od kilku lat uparcie twierdzi, że obligacje są przewartościowane. Ostatnie badanie przeprowadzone wśród zarządzających funduszami pokazuje, iż inwestycyjne guru nigdy się nie myli. Aż 80% zarządzających uważa, że cena obligacji jest za wysoka.

Robert Shiller, zwycięzca ekonomicznej nagrody Nobla, uzupełnił swój bestseller o kolejny rozdział, w którym dowodzi irracjonalnych cen, panujących na obecnym rynku długu. Globalna bańka zobowiązań urosła do 72 bilionów dolarów, a nowożytna historia ludzkości nigdy wcześniej nie widziała tak niskich stóp procentowych!

W rzeczywistości, 25% obligacji krajów Europy ma ujemne oprocentowanie!

Robert Shiller znany jest nie tylko jako laureat Noblowskiej Akademii, ale także jako jedna z niewielu osób na świecie, której prognozy kryzysów sprawdzają się niemal w 100%. Doskonale przewidział kryzys akcji w 2000 roku oraz kryzys rynku nieruchomości w 2005. W dodatku nie są to prognozy udzielone w wywiadach medialnych. Zwiastunem finansowych katastrof są nowe wydania jego bestsellerowej książki „Irrational Exuberance”, uzupełnianie o najbardziej drażliwe aspekty gospodarki.

W 2000 roku pierwsze wydanie jego książki udowadniało, że akcje są zdecydowanie za drogie. Druga edycja, wydana w 2005 roku, uzupełniona została o rozdział, dotyczący prawidłowej wyceny nieruchomości. W tym roku nowy rozdział zatytułowany został „Rynek Obligacji w Perspektywie Historycznej”. Autor porusza w nim zagadnienie irracjonalnych cen panującymi na rynku długu.

Przez lata niewiarygodnie niskie stopy procentowe pozwalały rządom z całego świata zadłużać się na niewyobrażalną skalę. Poziom zlewarowania niektórych państw stał się naprawdę niebezpieczny – nie tylko dla winowajców, ale także dla całej gospodarki światowej. Wszystko wskazuje bowiem na to, że kiedy stopy procentowe wrócą do historycznych norm, możemy być świadkami największego rządowego kryzysu w dziejach ludzkości.

Czytaj także:  Nerwowość i Nieuchronne Wzrosty: Analiza Rynku Złota