Warren Buffet od kilku lat uparcie twierdzi, że obligacje są przewartościowane. Ostatnie badanie przeprowadzone wśród zarządzających funduszami pokazuje, iż inwestycyjne guru nigdy się nie myli. Aż 80% zarządzających uważa, że cena obligacji jest za wysoka.
Robert Shiller, zwycięzca ekonomicznej nagrody Nobla, uzupełnił swój bestseller o kolejny rozdział, w którym dowodzi irracjonalnych cen, panujących na obecnym rynku długu. Globalna bańka zobowiązań urosła do 72 bilionów dolarów, a nowożytna historia ludzkości nigdy wcześniej nie widziała tak niskich stóp procentowych!
W rzeczywistości, 25% obligacji krajów Europy ma ujemne oprocentowanie!
Robert Shiller znany jest nie tylko jako laureat Noblowskiej Akademii, ale także jako jedna z niewielu osób na świecie, której prognozy kryzysów sprawdzają się niemal w 100%. Doskonale przewidział kryzys akcji w 2000 roku oraz kryzys rynku nieruchomości w 2005. W dodatku nie są to prognozy udzielone w wywiadach medialnych. Zwiastunem finansowych katastrof są nowe wydania jego bestsellerowej książki „Irrational Exuberance”, uzupełnianie o najbardziej drażliwe aspekty gospodarki.
W 2000 roku pierwsze wydanie jego książki udowadniało, że akcje są zdecydowanie za drogie. Druga edycja, wydana w 2005 roku, uzupełniona została o rozdział, dotyczący prawidłowej wyceny nieruchomości. W tym roku nowy rozdział zatytułowany został „Rynek Obligacji w Perspektywie Historycznej”. Autor porusza w nim zagadnienie irracjonalnych cen panującymi na rynku długu.
Przez lata niewiarygodnie niskie stopy procentowe pozwalały rządom z całego świata zadłużać się na niewyobrażalną skalę. Poziom zlewarowania niektórych państw stał się naprawdę niebezpieczny – nie tylko dla winowajców, ale także dla całej gospodarki światowej. Wszystko wskazuje bowiem na to, że kiedy stopy procentowe wrócą do historycznych norm, możemy być świadkami największego rządowego kryzysu w dziejach ludzkości.