Przejdź do treści

Dzisiaj Wojna o Pieniądz, Jutro Wojna o Złoto?

Historia toczącej się na naszych oczach wojny o pieniądz zatacza coraz szersze kręgi na łamach portali internetowych. I nic dziwnego, że w dyskusji zabierają swój głos coraz bardziej doświadczeni i cenieni analitycy.

Wypieranie z gospodarek papierowego pieniądza powinno być dla złota czynnikiem jak najbardziej pozytywnym. Jednak długoterminowo – może to przynieść królewskiemu kruszcowi więcej szkód, niż korzyści – donosi portal badawczy australijskiej Perth Mint.

Głównym zmartwieniem dzisiejszych bankierów centralnych jest odnalezienie dna dla dalszych obniżek stóp procentowych, które po raz pierwszy w historii i tak przyjmują już wartości ujemne. W przypadku zbyt daleko posuniętych zmian, obywatele masowo zaczną opróżniać bankowe depozyty, traktując niskie oprocentowanie jako rodzaj „podatku od gotówki”. W skrajnych przypadkach coraz częściej poruszany jest nawet temat absolutnego zakazu posługiwania się gotówką!

Aby tego uniknąć, ludzie zrezygnują z otwierania depozytów na rzecz zakupów fizycznego złota i wykorzystania go w formie środka płatniczego, co znacząco zwiększy popyt i cenę kruszcu. Zdaniem Brona Sucheckiego z Perth Mint, realizacja takiego scenariusza wśród ogółu rynku wydaje się bardzo prawdopodobna i zależy wyłącznie od tego, jak agresywne w swoich kolejnych zmianach będą władze monetarne i rządy.

Przy obecnych działaniach banków centralnych, prawdziwe zagrożenie tkwi w tym, że ludzie są praktycznie przymuszani do oszczędzania lub wydawania według aktualnej koniunktury i polityki monetarnej. A co jeśli ludzie nie chcą pozostać niewolnikami i sami znajdą nowe formy realizowania płatności?

Metale szlachetne, jako globalnie rozpoznawalny zamiennik dla standardowego pieniądza, mogą znaleźć się także na celowniku władz. Tym bardziej, że dają one przecież dużą anonimowość transakcji, co w dzisiejszych czasach brzmi niemal abstrakcyjnie. Czy zatem grozi nam kolejna konfiskata złota?

13 komentarzy do “Dzisiaj Wojna o Pieniądz, Jutro Wojna o Złoto?”

  1. Historia już nie raz nam pokazała jaką wartość ma złoto, i żę jest to najbezpieczniejsza forma oszczędzania.

  2. Konfiskata nam nie grozi. Nikt się nie odważy. Dziś w porównaniu do 1 konfiskaty w USA jest o wiele większe społeczeństwo i inna mentalność. Powstałyby takie ruchy, bunty i strajki, że bardzo szybko by z tego zrezygnowano jeśli już by plan konfiskaty komuś zaistniał w głowie.

  3. Jakoś nie chce mi się wierzyć w konfiskatę złota, gdyby rzeczywiście zagrożenie było duże to po co by Rządy kupowały złoto skoro by planowały je Nam zabierać?

    1. żeby mieć go jeszcze więcej, zdażały się czasy gdzie metal konfiskowali, bo wojna i z czegoś kule trzeba było robić, a co tu gadać o pieniądzu gdzie trzeba gospodarke ratować ;)

  4. Tak,jak napisano,metale szlachetne dają dużą anonimowość transakcji….zatem mniejszym inwestorom nie grozi konfiskata,nawet jeśli ktoś wpadłby na tak genialny pomysł.

  5. Skoro Polska ma takie małe rezewrwy, a rząd nie lubi się przemęczać, więc tak właśnie możliwe że będzie konfiskata… tylko kto im odda …hahahahahahaa :D

  6. Scenariusz brzmiący trochę jak scenariusz filmu, a jak wiadomo fikcja filmowa dosyć często znajdowała odzwierciedlenie w rzeczywistości. Zobaczymy jak będzie tym razem ;)

  7. Myślę że jeszcze przez długi, długi czas nie musimy obawiać się wyparcia z obiegu zamiennika jakim jest pieniądz. Trzeba pamiętać, że wciąż dużo zależy od polityki rządzących i ich decyzji. Bardzo niekorzystną, wręcz niewiarygodną była by decyzja o rezygnacji płatności gotówkowej.

  8. Tworzenie popłochu wśród płotek aby łatwiej było zarobić handlarzom oferującym złoto z marżą, która pochłania cały potencjalny zysk w czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.