Przejdź do treści

Nowa Kryptowaluta Oparta Na Złocie?

W ciągu najbliższych dni swoją premierę będzie miała zupełnie nowa kryptowaluta. Co wyróżnia ją na tle wielu innych, takich jak Bitcoin? Podobnie jak dawny, papierowy pieniądz, za którym bardzo tęsknimy – oparta jest na złocie.

Za projekt nowego pieniądza w całości odpowiedzialna jest spółka Anthem Vault – jedna z najbardziej innowacyjnych firm działająca w branży metalurgicznej i technologicznej. Światowa premiera waluty zaplanowana jest na 25 maja.

Jednostka nowego pieniądza przeliczana będzie na 1 gram czystego złota po rynkowej cenie dnia, co zapewni mu o wiele większe bezpieczeństwo przechowywania wartości, niż to aktualnie oferowane przez Bitcoin. Waluta nazwana została „Hayek” – na cześć laureata nagrody Nobla i jednego z ojców austriackiej szkoły ekonomii Friedricha Hayeka.

Anthem Blanchard, CEO Anthem Vault, w rozmowie z Bussiness Insider stwierdza, że bez wątpienia złoto jest najbardziej zaufanym środkiem przechowywania wartości w historii. Dlatego też zdecydował się on na oparcie swojej kryptowaluty właśnie na tym kruszcu.

Zapytany o ostatnią nadzwyczajną zmienność cen złota, Blanchard odpowiada: „Jeżeli spojrzymy tylko na ostatni rok – złoto potaniało jedynie w wartościach dolarowych. Dla posiadaczy niemal wszystkich innych walut, rok zakończył się solidnym zyskiem”.

Jedną z największych zalet Hayek’a jest udostępnienie alternatywnego systemu płatności dla osób zamieszkujących państwa rozwijające się, a których waluty podlegają niebezpiecznym wahaniom. W ten sposób posiadacze Hayek’ów tak naprawdę będą wymieniać się złotem.

Kolejnym atutem kryptowaluty jest jej odporność na coraz częstsze ataki hakerów, uderzające w standardowe systemy transakcyjne. Bitcoin i inne kryptowaluty oparte na podobnej technologii działają zupełnie inaczej. Decentralizacja systemu potwierdzającego dokonanie zapłaty sprawia, że atak czy awaria wydają się teoretycznie niemożliwe.

16 komentarzy do “Nowa Kryptowaluta Oparta Na Złocie?”

 1. Hayek – bezpieczna waluta, pod każdym względem, zarówno uchroni walutę krajowa przed deprecjacją, jak i odporna na ataki hakerskie itp.

 2. Ciekawa odpowiedź na Bitcoina, ale najbardziej cieszy to, że oparta na złocie = stabilna :)
  No to czekamy na 25 maja i zobaczymy co się będzie działo

 3. Patrząc na złoto jako na najbezpieczniejszą formę przechowywania kapitału nie dziwi fakt, iż coraz częściej na rynku będą pojawiać się kryptowaluty oparte na złocie. Czas pokaże czy tego typu instytucje jak w/w Anthem Vault przetrwają próbę czasu.

 4. Może doczekamy się w końcu ujednolicenia waluty na międzynarodowym rynku? Niestety za wielu by na tym straciło …

 5. Czyli wzięli sztabki złota, nabili na nich wartość i tyle? Czy zgromadzili dużo złota i wydali określoną ilość pieniądza papierowego? Bo jak dla mnie mogli po prostu sprzedawać małe sztabki (widziałem ostatnio 0,1 grama). Czy się mylę?

 6. Rzeczywiście jest tych kryptowalut od zatrzęsienia..zobaczymy jak kolejna sobie poradzi…
  „Hayek ma być wykorzystywany głównie jako alternatywny sposób przechowywania oszczędności – niepodatny na sytuację na rynku globalnym. „

 7. Kryptowaluty będą wyrastać jak grzyby po deszczu, ponieważ inwestorzy dobrze wiedzą, że systemy oparte na złocie minimalizują ryzyko straty przez co mogą przyciągać potencjalnych klientów…

 8. W jakim realu?????!!!!!! Jaki wygląd????!!!! Wątpię żebyście popatrzyli sobie na jakąkolwiek kryptowalutę. Co najwyżej na logo w jpg…..

 9. Żadna kryptowaluta nigdy nie wyprze normalnej waluty w 100% Powód jest prosty – to tak jak z kupowaniem złota na papierze

 10. Kryptowaluty z charakterem złota? Cóż brzmi to ciekawie po to aby przyciągnąć klienta. Systemy bankowe już furory nie zrobią, więc jakoś trzeba żyć. Pytanie tylko jak długo dana waluta będzie „taka jak złoto”? Pytanie czy bym się na coś takiego skusił? Nie! Bo po co mam kupować walutę taką jak złoto? Mogę kupić srebro i złoto, a nie martwić się kiedy osoby decyzyjne zmienią tę zależność!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.