Przejdź do treści

„Złoto To Jedyne 100% Zabezpieczenie”

Rubel nadal jest w tarapatach, a rosyjskie rezerwy walutowe topnieją i na koniec kwietnia wynosiły 356 miliardów dolarów. Centralny Bank Rosji (CBR) wciąż jednak konsekwentnie wymienia waluty na złoto. Jak wynika z najnowszych danych, w kwietniu Rosjanie kupili kolejne 300 tysięcy uncji kruszcu (ok. 9,3 t), zwiększając swoje rezerwy do poziomu 40,1 miliona uncji czyli ponad 1247 ton.

Kontynuacja takiej polityki, pomimo osłabienia własnej waluty, spadku cen ropy i nałożonych przez Zachód sankcji, to sygnał, że Rosjanie są głęboko przekonani o jej słuszności.

W niedawnym przemówieniu skierowanym do Dumy Państwowej, zastępca przewodniczącego CBR Dmitry Tulin podkreślił nieocenioną rolę kruszcu jako ubezpieczenia przed czynnikami zewnętrznymi.

– Z jednej strony ceny złota ulegają wahaniom, z drugiej jednak, złoto daje 100-procentową gwarancję zabezpieczenia przed prawnymi i politycznymi zagrożeniami – powiedział decydujący o polityce monetarnej mocarstwa Tulin.

Jak podkreśla agencja Reuters, polityka zakupów złota i zmniejszania ilości posiadanych przez Rosję amerykańskich bonów skarbowych może być częścią polityki „de-dolaryzacji”, którą Rosja dość energicznie uprawia dziś wraz z Chinami.

Dla świata rosyjska determinacja może być lekcją. Inwestorzy, którzy pójdą śladem Rosjan i podzielą ich przekonanie o 100-procentowym bezpieczeństwie inwestycji w złoto, mogą bowiem sporo zyskać.

W przypadku nadejścia poważnego kryzysu, złoto znajdujące się poza systemem bankowym będzie jedynym zabezpieczeniem zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorstw, a nawet całych krajów.

Czytaj także:  Złoty przekręt w wersji Hollywood