Przejdź do treści

Amerykanie Zrabowali Złoto Nazistów?

Pod koniec II wojny światowej z sekretnego skarbca Heinricha Himmlera amerykańscy żołnierze zrabowali złoto warte blisko 25 milionów funtów – wynika z dokumentów odnalezionych w waszyngtońskich archiwach.

Podczas prac w Archiwum Narodowym w Waszyngtonie historyk Peter Hentje odkrył niedawno nieznane rozkazy Himmlera dotyczące wielkiego skarbu nazistowskiej armii. Hentje, który przygotowuje film o uwolnieniu niemieckiego miasteczka Plauen przez siły amerykańskie odkrył, że w niepozornym skarbcu urzędu pocztowego znajdowało się wtedy warte fortunę złoto i srebro.

Okazuje się, że pod koniec wojny Reichsbank często wykorzystywał budynek poczty w Plauen do przechowywania złota i pieniędzy, ponieważ bombardowania Berlina spowodowały wiele zniszczeń w jego własnej siedzibie. Jak uważa Hentje, Himmler ukrył tam skarb w celu sfinansowania spodziewanej ucieczki żołnierzy SS przed siłami aliantów.

– W Archiwum Narodowym szukałem taśm nakręconych przez RAF, ale natrafiłem na sensacyjny rozkaz Himmlera, a także dokument zawierający szczegóły przesłuchania urzędnika pocztowego, który potwierdził, że w mieście ukryto prawie 900 kg złotych i srebrnych monet – mówi historyk.

Ale to nie koniec odkryć! Inny dokument potwierdzał wywiezienie wspomnianego łupu przez Amerykanów do Frankfurtu. Decyzja ta jest zrozumiała, mając na uwadze fakt, że leżące na wschodzie Niemiec Plauen po konferencji jałtańskiej zostało przypisane Związkowi Radzieckiemu.

Dalszy ślad po skarbie zaginął. Jak uważa Hentje, Amerykanie najprawdopodobniej uznali go za „opłatę repatriacyjną” i wysłali prosto do Waszyngtonu. Nie wyklucza także możliwości, że cenny łup podzieli między sobą sami żołnierze.

MW

18 komentarzy do “Amerykanie Zrabowali Złoto Nazistów?”

 1. Bardzo ciekawy reportaż między innymi na ten temat przygotował Wołoszański w nowej serii „Sensacji XX wieku” polecam ;)

 2. Z jednej strony ciekawostka, z drugiej – jeśli chodzi o Amerykanów to takie zachowania to chyba norma. Swoją drogą – mógł Himmler brać przykład z innych i złoto zakopać ;)

 3. Sami wzięli sobie opłatę…hm…a może żołnierze zakopali złoto w swoich ogródkach?!Dziwne,że taka ilość złota „wyparowała” :)Tomasson masz rację podobnych historii może być sporo..

  1. Uważam, że już wszystko przepuścili. Jak biedny człowiek otrzyma taki zastrzyk gotówki to od razu myśli na co by to wydać: domy, samochody itp. A zaraz staję się jeszcze biedniejszym niż przed całym tym zabiegiem.

 4. Tradycja wywożenia łupów wojennych jest odwieczna i myślę, że do końca świata ludzie będą rabować podbite/odbite tereny z wszelkich dóbr …

 5. Tak, część poszukiwaczy mocnych wrażeń i przygód, nadal penetrują Góry Sowie – wielkiego „Olbrzyma” by odkryć skryte tam złoto i diamenty.

  1. Jedna z największych zagadek Dolnego Śląska :)
   Niektórzy wciąż wierni teorii, że w Górach Sowich ukryte są jakieś depozyty.

 6. Amerykanie…. przespali całą wojnę, żeby na koniec zgarnąć trochę złota, a żeby było śmieszniej, w ich mniemaniu to złoto im się należało. Nie jestem też po stronie nazistów, ale oni też swoje nagrabili. To co Himmler zbunkrował na ewentualną ucieczkę i tak mu się nie przydało więc mała strata dla Niemiec :P

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.